Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Rybnik głównym partnerem RFF
We wrześniu Rybnik kolejny raz stanie się stolicą fotografii. Wszystko za sprawą organizowanej od lat i szeroko znanej imprezy fotograficznej, która od tego roku funkcjonuje pod nazwą Rybnik Foto Festival z Miastem w roli głównego partnera.
Inspirujące spotkania, atrakcyjne wystawy i instalacje, twórcze warsztaty – tak od lat wyglądał Rybnicki Festiwal Fotografii. W tym roku wydarzenie wpisane zostało w kalendarz imprez miejskich i organizowane jest ze środków budżetowych Miasta.
– Pod zmienioną marką Rybnik Foto Festival, ale z tą samą energią osób organizujących przedsięwzięcie i z udziałem Miasta w roli partnera głównego – wydarzenie kolejny raz oferuje ciekawy program spotkania ze sztuką uwieczniania świata w obiektywie – zaprasza do udziału w planowanych wydarzeniach prezydent miasta Piotr Kuczera.
Tegoroczny festiwal fotograficzny zaplanowano od 9 do 11 września. Osią wydarzenia jak zwykle będą spotkania i wystawy, podczas których publiczność będzie miała okazję poznać przekrój twórczości ciekawych artystów, reprezentujących różne gatunki fotografii.
– Pokazywać to, co ważne, piękne, pouczające i świeże. Integrować z dobrą fotografią – to idea festiwalu, która, pomimo zmian organizacyjnych, nadal jest aktualna – mówi Nina Giba, dyrektorka organizacyjna wydarzenia, która wraz z mężem, fotografem Marcinem Gibą, od lat organizuje RFF. – Wstęp na Festiwal jest niezmiennie bezpłatny
i każdy jego uczestnik może otrzymać katalog festiwalowy, w którym znajduje się po jednej fotografii każdego z autorów w danej edycji – dodaje Nina Giba.
Festiwal, funkcjonujący w poprzednich latach w salach Fundacji Elektrowni Rybnik, zaistnieje teraz w przestrzeni centrum miasta i jego dzielnic, w ważnych dla tożsamości i historii Rybnika miejscach. Wydarzenia będą organizowane na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy, w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w byłej kaplicy kompleksu dawnego szpitala Juliusz.
– Jestem przekonany, że Zabytkowa Kopalnia Ignacy czy kaplica dawnego szpitala Juliusz staną się doskonałym tłem dla planowanych wydarzeń – dodaje prezydent Rybnika.
Co zatem w tegorocznym programie wydarzenia?
– Festiwal to 5 spotkań autorskich, 2 wykłady praktyczne i konsultacje, 5 wystaw indywidualnych i 1 zbiorowa, 11 projektów zaprezentowanych w formie slideshow,
2 stoiska touch&try oraz Galeria Otwarta w Szybie Głowacki Zabytkowej Kopalni Ignacy, gdzie każdy może zainstalować swoje prace – informuje Nina Giba.
Szczegółowy program wydarzenia wkrótce. Bieżące informacje na temat imprezy na stronie Festiwalu i profilu facebookowym RFF. Tymczasem zapraszamy na planowane w ramach festiwalu wystawy:
- Alicja Wróblewska „Rafa/Fitoplankton/Ocean przyszłości”
Na projekt składają się rzeźby, płaskorzeźby i fotografie. Wszystkie obiekty zostały wykonane ze zużytych plastikowych elementów, opakowań. Obiekty przedstawiają wybrane gatunki koralowców i fitoplanktonu (algi, sinice, okrzemki, glony).
- Gradienty: Wydobycie
Projekty zrealizowane przez autorki głównie na Górnym Śląsku, debiutujące w formie wystawy, są próbą wyłonienia nowej reprezentacji wizualnej dla regionu.
- Katerina Kouzmitcheva „Locals”
„Locals” to projekt badający problem migracji ludności i pojęcia granic. Zazwyczaj granice kojarzymy z procesami przemieszczania się człowieka, ale w rzeczywistości to często granice „migrują” nad populacjami.
- Olena Morozova „Babcia” (2019-2022)
Studium problemu demencji, którą zdiagnozowano u babci autorki, ukazujące poprzez fotografię związek między wspomnieniami, silnymi wrażeniami i lękami
z przeszłości a bolesnymi wizjami w teraźniejszości.
- Pasha Kritchko „Ludzie Białorusi”
Pochodzący z Białorusi artysta wykorzystał swoje doświadczenie fotograficzne i głos, aby pokazać rzeczywistą sytuację w swoim kraju podczas wyborów prezydenckich. Autor obecnie mieszka w Polsce, rozwijając się jako fotograf dokumentalny i poruszając wokół tematów białoruskich.
- Karolina Jonderko „Transformacje”
Zestawienie transformacji, jaką przeszła Zabytkowa Kopalnia Ignacy przez kilkanaście lat z fotograficzną transformacją samej autorki – prezentacja inscenizowanych i dokumentacyjnych zdjęć wykonanych na Ignacym w 2008 roku w zrewitalizowanej przestrzeni kopalni.
Urząd Miasta Rybnika