Z Rybnika do Ukrainy ruszył kolejny transport z niezbędną pomocą – to odpowiedź na prośbę mera Iwano-Frankiwska Rusłana Marcinkiwa. Dostawa obejmuje m.in. 15 zestawów ratownictwa medycznego, 120 koców oraz środki pierwszej pomocy. 

Zakup zestawów ratownictwa medycznego (PSP R1 typu plecak z deskami ortopedycznymi) za kwotę 62 370 zł jest wynikiem realizacji podjętej w lutym br. uchwały Rady Miasta Rybnika w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej dla miasta partnerskiego Iwano–Frankiwsk. Koce pochodzą ze zbiórek organizowanych w rybnickich jednostkach OSP, zaś Rybnickie Służby Komunalne uzupełniły transport o zgromadzone środki medyczne. Kierowcy RSK dowiozą transport z pomocą do polsko-ukraińskiego przejścia granicznego Korczowa-Krakowiec, skąd zostanie odebrany przez przedstawicieli Iwano-Frankiwska.

– Od początku agresji rosyjskiej w Ukrainie, staramy się pomagać  zarówno ukraińskim uchodźcom wojennym, którzy trafiają do naszego miasta, jak i przesyłać niezbędną pomoc  bezpośrednio do Ukrainy – a dokładniej, do naszych miast partnerskichIwano-Frankiwska iBaru – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Obecna sytuacja to prawdziwy sprawdzian przyjaźni pomiędzy naszymi miastami. Do tej pory partnerska współpraca międzynarodowa opierała się głównie na wymianie kulturalnej, czy współpracy gospodarczej. Teraz, w obliczu niewiarygodnego dramatu, jaki rozgrywa się za naszą wschodnią granicą, chcemy udowodnić mieszkańcom naszych ukraińskich miast partnerskich, jak skutecznie potrafmy przekuć w czyn powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznajmy w biedzie – przekonuje prezydent. 

Od końca lutego br. z Rybnika do Iwano-Frankiwska i Baru trafia pomoc rzeczowa w postaci środków pierwszej pomocy, leków, wyposażenia osobistego i sprzętu technicznego jednostek Obrony Cywilnej. Część wysłanego sprzętu pochodzi ze zbiórek mieszkańców, część została zakupiona, dzięki przekazaniu na ten cel 100 tys. zł z budżetu miasta Rybnika. 

Zarówno Bar – niewielkie miasteczko na Podolu, w obwodzie winnickim, jaki i duży, zachodnioukraiński Iwano-Frankiwsk nie są na szczęście objęte działaniami wojennymi, dlatego to stamtąd rybnicka pomoc może być wysyłana dalej, w tym również bezpośrednio na front, jako wsparcie ukraińskich żołnierzy i ochotników.

Co ważne, Iwano-Frankiwsk, pełni obecnie rolę drugiego po Lwowie ośrodka w zachodniej Ukrainie, w którym skupia się spora część uchodźców z ogarniętych wojną części kraju. Dlatego też pomoc, w postaci sprzętu i leków, jaka dociera tam również z Rybnika, dystrybuowana jest częściowo na zabezpieczenie przybywających do miasta ludzi, a częściowo wysyłana jest w głąb Ukrainy.

Nie tylko miasta partnerskie

Rybnickie wsparcie dla walczących Ukraińców obejmuje jednak nie tylko miasta partnerskie – nasze miasto przekazało również dwa używane samochody do transportu wody pitnej dla Irpienia i Buczy. Ciężarowy Jelcz z 2000 roku oraz osobowo-dostawczy Ford z 2004 roku, pochodziły z taboru Rybnickich Służb Komunalnych. Na wniosek Prezydenta Miasta Rybnika, uchwałę w sprawie przekazania samochodów rybniccy radni podjęli na kwietniowej sesji Rady Miasta.

Na ciężarowego Jelcza załadowanych zostało 8 nowych, atestowanych mauzerów, czyli zbiorników na wodę pitną, zakupionych w ramach inicjatywy „Woda dla Irpienia”. Drugi rybnicki samochód – osobowo-dostawczy Ford – pojechał do Irpienia, wioząc ze sobą niezbędną pomoc rzeczową – m.in. agregaty prądotwórcze, kuchenki gazowe, leki, materiały opatrunkowe, koce, śpiwory czy naczynia wielorazowego użytku.

Urząd Miasta Rybnik

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.