Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Bytom nieoczywisty 2. Ruszają letnie spacery po mieście
Jak zmieniała się zabudowa Bytomia na przełomie XIX i XX wieku i co wspólnego z kamienicą przy Wrocławskiej 6 ma duński reżyser Lars von Trier? Jaka historia zainspirowała Waltera Tuckermanna do stworzenia rzeźby Chłopca na niedźwiedziu? Gdzie mieszka rzęsorek rzeczek? Kto ciekawy, powinien ruszyć na spacer w miasto, by poznawać Bytom nieoczywisty.
Po mieście oprowadzą historycy, przyrodnicy, społecznicy i miłośnicy miasta. Pierwszy spacer poprowadzi Jacek Maniecki, współtwórca Cyfrowej Biblioteki Bytomskiej Architektury, który opowie, jak zmieniała się zabudowa Bytomia na przełomie XIX i XX wieku. Z kolei Arkadiusz Makowski, pasjonat przyrody, członek Górnośląskiego Koła Ornitologicznego poprowadzi spacer „Żabie Doły. Ostoja lęgowa na pograniczu miast”. Fotografka Teresa Ebis zaprowadzi do wnętrz bytomskich kamienic, a historyk Dariusz Pietrucha oprowadzi po funkcjonalnej architekturze międzywojnia i zaprosi na Grossfeld.
Udział w wycieczkach jest bezpłatny.
Harmonogram wycieczek
- 30 lipca, godz. 10.00 – Żabie Doły. Ostoja lęgowa na pograniczu miast – prowadzi Arkadiusz Makowski. Zapisy od 25 lipca
- 6 sierpnia, godz. 10.00 – Bytomskie kamienice – architektoniczne wehikuły czasu – prowadzi: Teresa Ebis. Zapisy od 1 sierpnia
- 20 sierpnia, godz. 10.00 – Grossfeld. Funkcjonalna architektura międzywojnia – prowadzi: Dariusz Pietrucha. Zapisy od 16 sierpnia.
Ciekawe miejsca zwiedzić będzie można również indywidualnie. Już wkrótce do rąk bytomian trafi wydany przez Urząd Miejski w Bytomiu przewodnik „Bytom nieoczywisty 2 – przewodnik turystyczny”. Będzie to druga część wydanego w ubiegłym roku kieszonkowego spacerownika.
– W przewodniku znajdziemy proponowane trasy spacerów, odesłania do podcastów, które umożliwiają pogłębienie wiedzy o mieście oraz fotokody odsyłające do mapy, ułatwiającej poruszanie się między wybranymi punktami wycieczki – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji.
Bieżące informacje dotyczące spacerów znajdziecie też na facebookowym profilu Miasta Bytom: Bytom nieoczywisty – spacery z przewodnikiem.
UM Bytom