Podczas dwóch kolejnych odsłon Rynku Kultury odwiedzimy kraje nordyckie i naszych zachodnich sąsiadów. W centrum uwagi przy alej Przyjaźni 17 lipca znajdzie się kultura Skandynawii, a 24 lipca – Niemiec. Miasto Gliwice zaprasza od godz. 16.00!

Dania, Szwecja i Norwegia będą nadawać ton Rynkowi Kultury w niedzielę 17 lipca. O godz. 16.00 przy alei Przyjaźni rozpoczną się kreatywne warsztaty. Będzie okazja, by między innymi stworzyć własnego glinianego trolla. Stwór przypominający wyglądem człowieka wywodzi się z mitologii nordyckiej. Choć „troll” kojarzy się z kimś raczej brzydkim i złośliwym, to warto wiedzieć, że prawdopodobnie najsłynniejsze trolle świata to… sympatyczne Muminki, stworzone przez fińską pisarkę Tove Jansson.

O godz. 18.00 impreza przeniesie się do ruin teatru Victoria (al. Przyjaźni 18), gdzie zostaną wyświetlone dwa skandynawskie filmy. Jako pierwszy zostanie zaprezentowany „Furman śmierci” Victora Sjöströma. Niemy film z 1921 roku jest ekranizacją opowiadania Selmy Lagerlöf „Niewidzialny woźnica”, opartego na szwedzkiej legendzie. Muzykę do filmu zagra na żywo Trio_io. Druga propozycja filmowa to dramat „Thelma” w reżyserii Joachima Triera. To opowieść o religijnej dziewczynie, która nieoczekiwanie dla siebie zakochuje się w swojej koleżance. Tłumione uczucie budzi w niej zdolności psychokinetyczne. Jak skończy się ta historia? Zaskakująco! Projekcje poprzedzą prelekcje Patrycji Paczyńskiej-Jasińskiej (Se Točí).

Tydzień później, w niedzielę 24 lipca, Rynek Kultury obierze kierunek na Niemcy. O godz. 16.00 rozpoczną się warsztaty, tym razem mocno inspirowane techniką. Jak Niemcy, to oczywiście samochody, ale także druk. Od czasów maszyny Johannesa Gutenberga minęło już kilka wieków, ale druk przemysłowy nadal ma się bardzo dobrze. Przy al. Przyjaźni będzie można spróbować swoich sił w ręcznym składzie tekstu przy użyciu czcionek, prasy drukarskiej i ilustratorni. Wieczorny koncert przypomni repertuar zespołu Kraftwerk. Grupa z Düsseldorfu jest uznawana za jeden z najbardziej awangardowych zespołów lat 70.i 80. W ruinach teatru Victoria na warsztat utwory Kraftwerk wezmą Gaba Kulka, Hubert Zemler i Wojciech Traczyk. Początek koncertu o godz. 19.00.

Wszystkie wydarzenia w ramach Rynku Kultury są bezpłatne. Organizatorem imprez jest Centrum Kultury Victoria.

UM Gliwice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.