Queer i odkłamywanie historii. Rozmawiamy o społeczności LGBT+

Z Natalią Kaniak i Pawłem Świerczkiem z kolektywu Śląsk Przegięty rozmawiałyśmy o społeczności LGBT+, odkłamywaniu historii, queerze i edukacji przez sztukę. W rozmowie posłuchacie również o tym, czy polskie społeczeństwo robi progres i jak mówić, żeby nie ranić.

Queer, jeśli chodzi o teorię, stawia na wywrotowość, na podważanie zastanych schematów działania, myślenia. Queer można przyłożyć do wszystkiego; do czasu, do przestrzeni, do wszystkich wartości i rzeczy, które znamy.

Natalia Kaniak

Homofobia, agresja i dyskryminacja. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego się pojawiają.

Jeśli chodzi o dyskryminację, warto powiedzieć o dwóch poziomach. Jednym z nich jest poziom prawny i w tej kwestii jest bardzo źle. Ostatnio pojawił się raport na temat prawnej homofobii w Europie, z którego wynika, że jesteśmy ostatnim krajem w Unii Europejskiej jeśli chodzi o sprzyjanie osobom nieheteronormatywnym. Drugim wymiarem jest akceptacja społeczna i myślę, że tutaj dużo zmienia się na plus. To widać choćby po liczbie marszów równości, które się odbywają w Polsce – jeszcze kilka lat temu to było 4 czy 5 marszów na cały kraj, w tej chwili jest ich już ponad 30. Widać to też w rożnego rodzaju badaniach i statystykach. Społeczeństwo jest coraz bardziej akceptujące, co nie znaczy, że nie ma problemu homofobii czy queerfobii. Mam jednak wrażenie, że prawo nie nadąża za tym, co się dzieje społecznie.

Paweł Świerczek

Niewidoczność i nieznajomość tematu powoduje strach, to jest jeden aspekt. A drugi to homofobiczna edukacja związana z kościołem i nauczaniem religii. (…) Z tej edukacji muszą wyzwalać się też osoby nieheteronormatywne. Z myślenia o sobie jako o kimś złym, grzesznym.

Paweł Świerczek

Całej rozmowy posłuchasz w aplikacjach i w przeglądarce.

Rozmowa odbyła się w ramach projektu „Młodzi rozmawiają o różnorodności” finansowanego przez Europejski Korpus Solidarności.

Natalia Wrocławska
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta.