Queer i odkłamywanie historii. Rozmawiamy o społeczności LGBT+

Z Natalią Kaniak i Pawłem Świerczkiem z kolektywu Śląsk Przegięty rozmawiałyśmy o społeczności LGBT+, odkłamywaniu historii, queerze i edukacji przez sztukę. W rozmowie posłuchacie również o tym czy polskie społeczeństwo robi progres i jak mówić, żeby nie ranić.

Queer, jeśli chodzi o teorię, stawia na wywrotowość, na podważanie zastanych schematów i działania, myślenia. Queer można przyłożyć do wszystkiego, do czasu, do przestrzeni, do wszystkich wartości i rzeczy, które znamy.

Natalia Kaniak

Homofobia, agresja i dyskryminacja. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego się pojawiają.

Jeśli chodzi o dyskryminację, warto powiedzieć o dwóch poziomach. Jeden to jest prawny i tutaj jest bardzo źle, ostatnio był raport na temat prawnej homofobii w Europie. Jesteśmy ostatnim krajem w Unii Europejskiej jeśli chodzi o sprzyjanie osobom nieheteronormatywnym. A drugim wymiarem jest akceptacja społeczna, myślę, że tutaj dużo zmienia się na plus, to widać choćby po ilości marszy równości, które się odbywają w Polsce, jeszcze kilka lat temu to było 4 czy 5 marszy na całą Polskę, w tej chwili jest ich już ponad 30. Widać to też w rożnego rodzaju badaniach i statystykach, gdzie jakby społeczeństwo jest coraz bardziej akceptujące, co nie znaczy, że nie ma problemu homofobii czy queerfobii, ale mam wrażenie, że jest trochę tak, że prawo nie nadąża za tym, co się dzieje społecznie.

Paweł Świerczek

Niewidoczność i nieznajomość tematu powoduje strach, to jest jeden aspekt. A drugi to homofobiczna edukacja związana z kościołem i nauczaniem religii. (…) z tego muszą wyzwalać się też osoby nieheteronormatywne. Z myślenia o sobie jako o kimś złym, grzesznym.

Paweł Świerczek

Całej rozmowy posłuchasz w aplikacjach i w przeglądarce.

Rozmowa odbyła się w ramach projektu „Młodzi rozmawiają o różnorodności” finansowanego przez Europejski Korpus Solidarności.

Obrazek domyślny
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta.