Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Zamek Piastowski zaprosił na polarne i geofizyczne opowieści
Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Edu Arctic, Powiat Raciborski, Zamek Piastowski w Raciborzu oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu, zaprosili w czwartkowe przedpołudnie 9 czerwca 2022 r. do sali konferencyjnej na Zamek Piastowski w Raciborzu na spotkanie „Z Raciborza ku biegunowi – polarne i geofizyczne opowieści” z naukowcami z Instytutu Geofizyki PAN, którzy prowadzą badania w Obserwatorium Geofizycznym w Raciborzu.
W czasie półtoragodzinnego spotkania uczestnicy zostali wirtualnie zabrani przez prowadzących, najpierw do Obserwatorium w Raciborzu – w czasy historyczne i bardzo współczesne, a następnie do Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie.
Wydarzenie rozpoczęło się od powitania zaproszonych gości oraz uczestników przez dyrektor Zamku Piastowskiego w Raciborzu – Krystynę Niklewicz. Następnie głos zabrał Jan Kalabiński, który zapoznał uczestników z bogatą historią Obserwatorium w Raciborzu, zwracając szczególną uwagę, że od zeszłego roku Obserwatorium zyskało nową funkcję, prowadzone są tam badania zanieczyszczeń powietrza. Ponadto dr Daniel Kępski z Instytutu Geofizyki PAN wygłosił dwie prelekcje: „Racibórz – miasto smogu? – o nowym programie pomiarów zanieczyszczenia powietrza” oraz „Życie i praca w Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie”.
W wydarzeniu wzięli udział m. in. uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu oraz Wojciech Wojtak – kierownik Obserwatorium Geofizycznego w Raciborzu.
Dr Daniel Kępski – geofizyk, polarnik – pracownik Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, uczestnik kilku wypraw polarnych, w tym dwóch całorocznych: w sezonie 2013/14 pełnił funkcję meteorologa Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, w 2018/19 obserwatora hydrologicznego i kierownika Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego.
Zamek Piastowski