Trzeba działać teraz. Rozmawiamy o kryzysie klimatycznym

Kryzys klimatyczny dotyczy każdego, niezależnie od tego czy jest się aktywistą klimatycznym czy sceptykiem zmian klimatu. Szerokie negatywne skutki katastrofy klimatycznej już wpływają na nasze codzienne życie. O przyczyny i konsekwencje kryzysu klimatycznego oraz o jego społeczny aspekt zapytałyśmy Joannę Flisowską, koordynatorkę zespołu ds. klimatu i energii w Greenpeace Polska. 

Równowaga na Ziemi została zachwiana przez emisje powodowane działalnością człowieka i w związku ze zwiększaniem się emisji gazów cieplarnianych, które ocieplają naszą atmosferę, naszą planetę, coraz bardziej zmienia się klimat. (…) Wzrasta średnia globalna temperatura Ziemi i to się z jednej strony objawia właśnie tą wzrastającą temperaturą, ale z drugiej strony coraz bardziej wzmożonymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, których już w tej chwili nawet w Polsce możemy doświadczać.

Ekspertkę zapytałyśmy o świadomość społeczną w kwestii katastrofy klimatycznej. Czy ludzie zaczęli się przejmować stanem środowiska?

Świadomość wzrasta w społeczeństwie. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że mamy ten kryzys klimatyczny (…), a z drugiej strony mamy niestety dość krótką pamięć. Ta nasza chęć działania oczywiście jest najmocniejsza w momencie, kiedy te wspomnienia są najświeższe, w momencie, kiedy odczuwamy skutki suszy, kiedy widzimy skutki huraganu. (…) Dlatego tak bardzo istotne jest również to, żebyśmy mieli mądrych decydentów, którzy będą prowadzić politykę długofalową, a nie tylko od wyborów do wyborów, nie tylko od kryzysu do kryzysu.

Joanna Flisowska podkreśliła, że ważne jest rosnące zaangażowanie młodzieży, uczniów i studentów w Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i dbanie o stan środowiska, ponieważ to oni, młode pokolenie, będzie doświadczać skutków kryzysu klimatycznego przez całe życie. Z ekspertką rozmawiałyśmy również o działaniach polityków na szczeblu unijnym, krajowym i samorządowym oraz o tym czy decyzje polityczne podejmowane w sprawie zmian klimatu są wystarczające.

Niestety większość tych działań jest niewystarczająca. (…) Unia Europejska ciągnie nas do przodu, więc te instytucje UE  na pewno z perspektywy Polski można ocenić pozytywnie, bo tak naprawdę one wymuszają na rządzie polskim pewne decyzje i ruchy w kierunku dekarbonizacji. (…) Obiektywnie te działania, również Unii Europejskiej powinny być o wiele dalej posunięte, natomiast zmierzają w dobrym kierunku. (…) Nasz rząd w dalszym ciągu nie przyjął żadnego celu konkretnego, jeśli chodzi o to, kiedy Polska osiągnie neutralność klimatyczną. Polska nie ma planu odejścia od węgla, Polska nie ma planu dekarbonizacji swojej energetyki. 

Podsumowując rozmowę skupiłyśmy się na temacie sprawiedliwej transformacji, która jest szczególnie istotna z perspektywy mieszkanek Górnego Śląska. Joannę Flisowską zapytałyśmy o to czy przeprowadzenie tego procesu rzeczywiście sprawiedliwie jest możliwe oraz o rolę dialogu społecznego w tym aspekcie.

Ta transformacja musi przebiegać w sposób sprawiedliwy i przez sprawiedliwość mam na myśli sprawiedliwość społeczną, to znaczy że osoby pracujące w danym sektorze, który z powodów klimatycznych jest tak naprawę sektorem schyłkowym, który musi się skończyć, one muszą dostać odpowiednie wsparcie w całym tym procesie. (…) Bardzo ważne jest wsparcie z jednej strony dla pracowników, z drugiej strony dla całych społeczności. (…) To musi być proces zaplanowany, za który konkretne osoby będą odpowiedzialne, a nie jak do tej pory to było projektowane, proces oparty o odprawy (…), bo same pieniądze niczego nie rozwiążą i wiemy to z przeszłości. 

Z Joanną Flisowską rozmawiały Magda Kwaśniok i Natalia Wrocławska.

Rozmowa odbyła się w ramach projektu „Młodzi rozmawiają o różnorodności” finansowanego przez Europejski Korpus Solidarności.

Obrazek domyślny
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta.