Gliwice: Razem świętowaliśmy 3 Maja 

Obchody 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęliśmy od mobilnej gry miejskiej. Uroczyste obchody z udziałem władz samorządowych odbyły się na pl. Mickiewicza.

Uczestnicy gry miejskiej „Na tropie zaginionej Konstytucji 3 Maja” wcielili się w postać prywatnego sekretarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a ich zadaniem było odszukanie 11 kart z rozdziałami Konstytucji. Motywem przewodnim był obraz Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku”.

W katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny, a po niej uroczysty przemarsz sprzed kościoła na plac Adama Mickiewicza. W uroczystych obchodach wzięła udział Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic, a także radni Rady Miasta Gliwice, służby mundurowe, harcerze, członkowie Związku Sybiraków i mieszkańcy Gliwic.

Zwieńczeniem gliwickich obchodów Święta Konstytucji 3 Maja był wieczorny koncert w Teatrze Miejskim. Z programem „Piano” wystąpili Magdalena i Mirosław Czyżykiewiczowie. W programie koncertu były piosenki inspirowane Narodowym Świętem Trzeciego Maja oraz utwory antywojenne.

Miejskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja zostały zorganizowane przez Miasto Gliwice, Centrum Kultury Victoria i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gliwicach.

Urząd Miasta Gliwice

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.