Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Wisła świętowała 80. urodziny Antoniego Piechniczka
Wyjątkowo bogaty przebieg miały wczorajsze uroczystości dedykowane wybitnemu polskiemu trenerowi, a mieszkańcowi Wisły – Antoniemu Piechniczkowi. Okazją do świętowania były osiemdziesiąte urodziny jedynego polskiego trenera, który dwa razy z rządu był z reprezentacją na mistrzostwach świata w piłce nożnej.
Wydarzenie już przed południem rozpoczął Piknik Wybitnego Reprezentanta organizowany na Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym „Jonidło” przez Śląski Związek Piłki Nożnej. Oprócz miniturnieju dla dzieci, najmłodsi mogli wziąć udział w różnych grach, zabawach czy animacjach. Frekwencja dopisała, gdyż oprócz dzieci z Wisły, na Jonidło zjechali też młodzi piłkarze z okolicznych miejscowości.
Kibice czekali jednak na widowisko piłkarskie, jakim był mecz wspomnień, w nawiązaniu do spotkania o trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii w 1982 roku. Naprzeciw siebie w replikach koszulek sprzed czterdziestu lat ponownie stanęły drużyny Polski i Francji. Reprezentację Polski tworzyli byli piłkarze, zarówno naszej kadry narodowej, jak i ekstraklasy, m.in. Radosław Gilewicz, Marek Matuszek, Adrian Sikora czy Mirosław Mosór. Natomiast skład Francji to drużyna Wisły, reprezentowana głównie przez byłych graczy Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego przy wsparciu burmistrza Tomasza Bujoka czy naszego skoczka Piotrka Żyły. Przed rozpoczęciem odegrano hymny krajów, a symbolicznego pierwszego kopnięcia dokonał Marian Jakuciński – niegdyś bardzo dobry piłkarz wiślańskiego klubu, który w wyniku wypadku prawie czterdzieści lat temu całkowicie stracił wzrok. Gospodarze walczyli bardzo ambitnie – jeszcze w ostatniej minucie Piotr Żyła wykorzystał karnego. Pozwoliło to jednak jedynie na wynik 8:4 dla Polski, zatem podobnie jak czterdzieści lat temu Francuzi zostali pokonani. Trener Piechniczek nie ukrywał podziwu dla umiejętności i woli walki wiślan.
Kulminacyjnym punktem dnia było odsłonięcie tablicy Antoniego Piechniczka w Alei Gwiazd Sportu na rynku. Trener wspólnie z burmistrzem najpierw obejrzeli krótki pokaz piłkarskich trików w wykonaniu Roberta Gomoli z Wisły, a następnie wspólnie dokonali uroczystej prezentacji nowej tablicy w alei. Nie zabrakło gromkiego „Sto lat” w wykonaniu kapeli góralskiej i zgromadzonej na rynku publiczności.
Weekend majowy to wyśmienita okazja, aby świętować tak piękny jubileusz. Cieszę się, że widzę trenera uśmiechniętego, w pełnym zdrowiu i wyśmienitej kondycji. Od dawna chcieliśmy uhonorować Antoniego Piechniczka w naszym mieście, ale zawsze coś stawało na przeszkodzie. Tym większa radość, że w końcu się udało – mówił na placu Hoffa burmistrz Tomasz Bujok.
Następnie wszyscy zaproszeni zostali do amfiteatru, gdzie odbyło się spotkanie benefisowe. Prowadzący wydarzenie aktor Bogdan Kalus oraz dziennikarz Zbigniew Cieńciała oprócz szanownego jubilata na scenę zaprosili także znakomitych piłkarzy i trenerów – Józefa Młynarczyka, Jana Urbana i Waldemara Fornalika. Na telebimie wyświetlony został specjalny film z archiwalnych zasobów telewizyjnych przygotowany przez Polski Związek Piłki Nożnej. Wspomnieniom i anegdotom nie było końca, a publiczność co chwila wybuchała salwami śmiechu.
Burmistrz Wisły Tomasz Bujok wspólnie z przewodniczącym rady miasta Januszem Podżorskim wręczyli okolicznościową statuetkę, będącą miniaturową kopią tablicy z Alei Gwiazd Sportu, a także przepiękny tort. Następnie popłynęły życzenia od wiceprezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej – Henryka Kuli, będącego jednocześnie prezesem Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Do życzeń dołączyła też katowicka Akademia Wychowania Fizycznego, na której tytuł doktora honoris causa trener odbierał w roku poprzednim. W jej imieniu życzenia składał dr Władysław Szyngiera z Katedry Zespołowych Gier Sportowych. Zwieńczeniem dnia był koncert zespołu Frele, a Antoni Piechniczek jeszcze długo po zakończonym benefisie podpisywał książki, rozdawał autografy i pozował do zdjęć.
Głównym organizatorem wydarzenia był Urząd Miejski w Wiśle przy wsparciu Wiślańskiego Centrum Kultury, Wiślańskiego Stowarzyszenia Sportowego, Śląskiego Związku Piłki Nożnej i Polskiego Związku Piłki Nożnej. Impreza nie odbyła by się bez wsparcia sponsorów – głównym była kolej linowa Skolnity Wisła Ski & Bike Park. Pomogła też Ustronianka.
UM Wisła