Praca, nauka i zabawa – dla uchodźców i mieszkańców

Tu będzie można znaleźć pracę, uzyskać porady prawne czy pomoc w wypełnianiu wniosków. Mowa o Dniu Otwartej Integracji Polsko – Ukraińskiej, który już 5 maja odbędzie w Centrum Kulturalno–Edukacyjnym w Czerwionce – Leszczynach. 

– W naszej gminie jest już kilkuset uchodźców, który uciekli przed okrutną wojną w Ukrainie i znaleźli schronienie u mieszkańców. Tutaj mogą poczuć się bezpiecznie, gdyż mieszkańcy otworzyli swoje domy i serca. Ważne jest jednak, aby po tych pierwszych dniach aklimatyzacji nasi goście zaczęli odnajdywać się w lokalnym środowisku oraz na rynku pracy. Stąd zrodził się pomysł organizacji takiego wydarzenia, do udziału w którym zapraszamy nie tylko uchodźców, ale i wszystkich mieszkańców – tłumaczy Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego. 

W sali głównej CKE od godz. 13.00 staną stoiska z pracownikami m.in. Wydziału Rodziny i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, którzy pomogą wyjaśnić wątpliwości związane z 500+,  będą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, Narodowego Funduszu Zdrowia czy Ośrodka Pomocy Społecznej. Sprawy legalizacji dalszego pobytu na terenie naszego kraju  będzie można skonsultować z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Kłopoty natury prawnej pomoże rozwikłać radca prawny z Okręgowej Izby Radców Prawnych.  

– Od wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą staramy się pomagać uchodźcom od momentu, kiedy wysiadają na dworcu PKP w Katowicach. Przewozimy do miejsc zakwaterowania, otaczamy opieką dostarczając żywność czy środki pierwszej potrzeby. Na bieżąco przekazujemy również wsparcie finansowe i do gmin trafiło już łącznie ponad 60 mln zł takiego wsparcia na zbiorowe miejsca zakwaterowania oraz dla mieszkańców województwa, którzy indywidualnie zaopiekowali się uchodźcami. Na tym nie kończy się nasza pomoc: wychodzimy w teren, do uchodźców i mieszkańców właśnie poprzez organizację takich wydarzeń – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.    

 Niezwykle ważnym aspektem w integracji obywateli Ukrainy w lokalnym środowisku jest praca. Dlatego też podczas Dnia Otwartej Integracji będzie można porozmawiać z przedsiębiorcami z Katowickiej Specjalnej  Strefy Ekonomicznej.   

– Od początku włączamy się w działania pomocowe na rzecz obywateli Ukrainy. Uruchomiliśmy Strefę wsparcia, która koordynuje wymianę informacji dotyczących pomocy dla uchodźców, organizowanej przez instytucje współpracujące z KSSE, jak np.: Jednostki Samorządów Terytorialnych, Wojewódzki Urząd Pracy, a strefowymi firmami. W odpowiedzi na potrzeby obu stron aktywowaliśmy Giełdę Pracy i Giełdę Ofert dzięki którym łączymy potencjalnych pracodawców z pracownikami. Mamy nadzieję, że obecna sytuacja pomimo dramatu, naszych sąsiadów,  jest w stanie przynieść również pewne korzyści w postaci m.in. poprawy sytuacji demograficznej, która dotyka wiele miast w naszym regionie. Chcemy zapewnić takie warunki długofalowej pomocy, aby obywatele Ukrainy zostali u nas na stałe, by dzielili się pomysłami, żeby dostarczali świeżego spojrzenia – mówi dr Janusz Michałek, prezes KSSE. 

Bogatą ofertę edukacyjną zapewni Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, gdyż będą Centra Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej z Rybnika. Pedagodzy będą uczuć dorosłych obywateli Ukrainy języka polskiego, zmierzą ciśnienie tętnicze, saturację, a dla dzieci zorganizują gry i zabawy z robotami, klockami LEGO, zajęcia taneczne, czy malowanie buziek. To nie koniec atrakcji, bowiem będzie także mowa o bezpieczeństwie. Operatorzy numeru alarmowego 112 naszego Centrum Powiadamiania  Ratunkowego pokażą na fantomie, jak udzielić pierwszej pomocy. Dodatkowo gry i zabawy sprawnościowe zapewnia strażacy z OSP Czerwionka oraz OSP Leszczyny.  

– To kolejne już działanie, współorganizowane przez nas, dzięki któremu obywatele Ukrainy będą mogli uzyskać różnorodne formy wsparcia, przygotowaliśmy także atrakcje dla dzieci, by miło spędziły czas. Od momentu wybuchu wojny otoczyliśmy uchodźców opieką i okazaliśmy im wsparcie. Chcemy, aby czuli, że właśnie u nas znaleźli swój drugi dom, znaleźli bezpieczeństwo i życzliwość – dodaje burmistrz Czerwionki – Leszczyn Wiesław Janiszewski.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.