Oficjalny koniec akcji ratowniczej w kopalni Zofiówka, dziesięciu górników nie żyje. Województwo śląskie w żałobie

Jastrzębska Spółka Węglowa ogłosiła oficjalny koniec akcji ratowniczej w kopalni Zofiówka. Bilans ofiar w kopalni, w której doszło do potężnego wstrząsu, wynosi dziesięć osób. Wszyscy górnicy zostali już przetransportowani na powierzchnię, a lekarz stwierdził ich zgon. Ratownicy musieli jeszcze zabezpieczyć teren, w którym doszło do tragedii.

Dzisiaj, 28 kwietnia, województwo śląskie jest w żałobie. To decyzja wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka. Wszystko z uwagi na tragiczny wypadek, do którego doszło 23 kwietnia w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz apeluje do wszystkich organizatorów imprez rozrywkowych na terenie województwa śląskiego o powstrzymanie się od ich organizacji w dniu 28 kwietnia 2022 r. na znak żałoby po zmarłych górnikach. Tymczasem JSW ogłosiła oficjalny koniec akcji ratowniczej. Dziesięciu górników nie żyje, ciała pracowników zostały już wydobyte na powierzchnię.

„Po zakończeniu pierwszego etapu akcji ratowniczej – poszukiwania i wytransportowania poszkodowanych – powołano zespół w składzie poszerzonym o specjalistów, który ma określić warunki zakończenia akcji ratowniczej oraz warunki bezpiecznego przeprowadzenia oględzin”, powiadomiła wczoraj (27 kwietnia) Jastrzębska Spółka Węglowa. Chodzi o oględziny wyrobiska, w którym doszło do wstrząsu. Prace w wyrobiskach znajdujących się w rejonie zdarzenia zostały wstrzymane do zakończenia prac komisji powołanej przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, która zbada przyczyny wypadku. „W rejonie prowadzone będą tylko niezbędne prace w celu utrzymania funkcjonalności wyrobisk tj. kontrola stanu wyrobisk pod kątem zabezpieczenia metanometrycznego i pyłowego oraz pompowania wody z miejsc zagrożonych podtopieniem”, zapewnia JSW.

Niedługo później, dokładnie 27 kwietnia o godzinie 15:50, po zakończeniu prac zabezpieczających wyrobiska w rejonie wstrząsu, kierownik ruchu zakładu górniczego oficjalnie zakończył akcję ratowniczą w chodniku nadścianowym D4a w kopalni Zofiówka.

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa

Dziennikarz, wydawca strony głównej w „Super Expressie”.