Utwór „Syrena. Melodrama aeterna” Aleksandra Nowaka z librettem Szczepana Twardocha wydany przez PWM / Anaklasis został nagrodzony Fryderykiem 2022. Gliwicki kompozytor otrzymał tę najważniejszą polską nagrodą muzyczną drugi rok z rzędu.

Gala wręczenia nagród odbyła się 22 kwietnia w Operze na Zamku w Szczecinie. Dzieło Aleksandra Nowaka w wykonaniu Ewy Biegas, Bartłomieja Dusia, Joanny Freszel, Jakuba Monowida, Daniela Popiałkiewicza, Piotra Sałajczyka i Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia otrzymało tytuł albumu roku w kategorii „Muzyka oratoryjna i operowa”. Reżyserem dźwięku była Beata Jankowska-Burzyńska. W ubiegłym roku kompozytor triumfował w tej samej kategorii, zdobywając Fryderyka za operę „Ahat-il. Siostra bogów” z librettem Olgi Tokarczuk.

„Syrena. Melodrama aeterna” to kolejny po „Drachu” kameralny dramat muzyczny operowego duetu Nowak / Twardoch. Za temat swojego dzieła twórcy wybrali morze. Partię Syreny wykonała współpracująca wcześniej z Nowakiem Ewa Biegas (mezzosopran). Głosom śpiewaków wyśpiewujących tęsknotę, miłość i wolność towarzyszą smyczki AUKSO pod batutą Marka Mosia, saksofon Bartłomieja Dusia, gitara Daniela Popiałkiewicza i fortepian Piotra Sałajczyka. Całość jest muzycznym wyrazem fascynacji Nowaka i Twardocha niespokojnym żywiołem wody.

Aleksander Nowak jest uważany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskich swojego pokolenia. Urodził się w Gliwicach, w naszym mieście rozpoczął także edukację muzyczną w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. L. Różyckiego. Studiował kompozycję na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz uniwersytecie w Louisville w Stanach Zjednoczonych. Obecnie dr hab. Aleksander Nowak jest kierownikiem Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki AM im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Nowak jest autorem kilkudziesięciu utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych. W 2007 roku Prezydent Miasta Gliwice przyznał mu nagrodę w dziedzinie kultury, a w 2013 roku Muzeum w Gliwicach – Czytelnia Sztuki zamówiło u Nowaka utwór „Dziennik zapełniony w połowie”, któremu towarzyszyła publikacja książkowa. Kompozycje Nowaka są wykonywane na najważniejszych scenach w Polsce, z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie na czele. 

UM Gliwice

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.