Zawodnicy uczczą pamięć Antoniego Franza i Egona Franke

W najbliższy weekend Gliwice na dwa dni staną się szpadową stolicą Polski. W sobotę 23 kwietnia  w hali widowiskowo-sportowej „Sośnica” im. Jerzego Wojewódzkiego przy ul. Sikorskiego 130 zostanie rozegrany 55. turniej „O Stalową Klingę Hutnika”. W niedzielę natomiast odbędzie się tam turniej drużynowy – Memoriał Antoniego Franza. Sobotnie zawody to jednocześnie IV odsłona Pucharu Polski Seniorów  Szpadzie w tym sezonie.

Z okazji 55. odsłony rywalizacji do Gliwic przyjadą najlepsi szpadziści z Polski, nie powinno też zabraknąć zawodników zagranicznych. Niewykluczone, że wystartuje mistrz olimpijski z Londynu (2012 rok) i obecnie trzeci w klasyfikacji Pucharu Polski Rubén Limardo. Liczną reprezentację zamierza wystawić też Piast Gliwice.

Gliwickie zawody szpadzistów mają bardzo długą tradycję, jednocześnie kończą rywalizację o Puchar Polski w sezonie 2021/2022 wśród seniorów.  Rok temu w tych zawodach wygrywali gliwiczanie. W turnieju indywidualnym zwyciężył Damian Michalak, a drugie miejsce zajął Mateusz Nycz. Obaj to zawodnicy Piasta. Natomiast w Memoriale Antoniego Franza bezkonkurencyjna okazała się pierwsza drużyna Piasta.

Obecnie nr 1 w klasyfikacji szpadzistów w Polsce jest Radosław Zawrotniak, drugie miejsce zajmuje Wojciech Lubieniecki, a trzeci jest Wenezuelczyk Rubén Limardo, który reprezentuje obecnie klub Szpada Łódź.  Z zawodników Piasta najwyżej sklasyfikowany jest Damian Michalak, który zajmuje czwarte miejsce. Zawodnik gliwickiego klubu miał jednak przerwę w startach, gdyż przechodził rehabilitację po kontuzji kolana.

Sobotni turniej indywidualny „O Stalową Klingę Hutnika” rozpocznie się o godz. 11.00. Finał przewidziano na godz. 16.00.  Niedzielne zawody drużynowe rozpoczną się o godz. 10.00, finały przewidziano na godz. 14.00.

Memoriał to turniej drużynowy. Przed pandemią do Gliwic przyjeżdżały na zawody drużyny z całej Europy, a nawet spoza kontynentu. Nie we wszystkich krajach zniesiono ograniczenia, ale i tak organizatorzy spodziewają się mocnej obsady.

Memoriał Antoniego Franza poświęcony jest pamięci założyciela sekcji szermierczej Piast Gliwice – Antoniego Franza, który do naszego miasta przyjechał po wojnie ze  Lwowa. Do jego wychowanków należy m.in. zmarły niedawno Egon Franke. Turniej rozpocznie się od uczczenia pamięci najwybitniejszego sportowca wywodzącego się z Gliwic.

UM Gliwice

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.