Racibórz: Urządzamy pokoje dla uchodźców. Trwa kompletowanie wyposażenia

Miasto we współpracy z PGL DOM i RAFAKO S.A. uruchomiło nowe miejsca noclegowe dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy w budynku dawnej prokuratury przy ul. Bukowej. Tymczasowe schronienie znalazło tam na teraz 42 uchodźców (stan na 12.04). Prace remontowe polegające m.in. na budowie pryszniców i modernizacji sanitariatów dobiegły końca. Pokoje są sukcesywnie doposażane w niezbędny sprzęt i meble.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom i firmom, które odpowiedziały na nasz apel o pomoc w skompletowaniu wyposażenia. Część pokoi udało się dzięki temu urządzić, ale potrzeby wciąż są spore, dlatego podtrzymuję nasz apel – mówi prezydent Dariusz Polowy

Potrzebne są łóżka, kołdry, pościel, ręczniki, środki czystości, regały, stoliki, lampki i wiele więcej. Szczegóły poniżej.

Sytuacja w jakiej znaleźli się uciekający przed wojną Ukraińcy wywołała lawinę zbiórek darów i kazała mieszkańcom otworzyć drzwi prywatnych domów. Równie chętnie pomoc niosą firmy. Jedną z pierwszych było raciborskie RAFAKO. Prezes spółki widząc eskalację problemu zaoferowałkilkadziesiąt miejsc noclegowych w budynku przy ul. Bukowej. Siedzibę ma tam PGL DOM. Do zagospodarowania są dwa piętra. W sumie 16 pokoi i pomieszczenia gospodarcze.  PGL DOM wzięło na siebie modernizację węzłów sanitarnych – trzeba było wybudować kabiny prysznicowe. Miasto zajęło się koordynacją akcji, w którą zaangażowały się także m. in. SANEPID i Straż Pożarna, dopełnieniem formalności i zapewnieniem wyżywienia. Trwa urządzenie pokoi dla uchodźców i kompletowanie wyposażenia.

Potrzebne są:
-łóżka (wraz z materacami)
-lodówki
-pralki
-elektryczne kuchenki
-kuchenki mikrofalowe
-zlewozmywaki
-czajniki elektryczne
-żelazko, deska do prasowania, suszarki na pranie
-szafy, regały
-kołdry, poduszki, pościel, ręczniki
środki czystości
-lampki nocne

Prosimy, aby przekazane dary były nowe lub w stanie bardzo dobrym, takie jakie sami chcielibyśmy otrzymać i używać.

Prosimy o nie zwożenie wyposażenia na własną rekę. Chętne osoby i firmy prosimy o zgłaszanie chęci przekazania darów drogą mailową na adres: hala@osirraciborz.pl. W mailu prosimy o załączenie zdjęć (szczególnie mebli, sprzętu agd) oraz pozostawienie danych kontaktowych. Odezwiemy się do wybranych osób i zapewnimy transport.

Aktualnie w zasobach miejskich zakwaterowanych jest i wyżywienie zapewnione ma 96 obywateli Ukrainy.

Urząd Miasta Racibórz

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.