Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy

Na placach zabaw i w parkach, ale także na podwórkach, przy trzepakach i murkach  – tam gdzie są dzieci, są też Anioły. Wychowawcy z placówki ulicznej codziennie dyżurują na śląskich ulicach i niosą pomoc najmłodszym. W Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy społecznicy chcą przypomnieć o problemach dzieci i zasadach mądrego pomagania. Celem obchodzonego 12 kwietnia dnia jest skupienie uwagi publicznej na sytuacji dzieci żyjących w różnych krajach i regionach. 

Mimo, że przez ostatnie 30 lat sytuacja dzieci na Śląsku zmieniła się diametralnie to nadal jest komu pomagać – mówi prezeska Domu Aniołów Stróżów Monika Bajka. – Nowe problemy i wyzwania przyniosła wojna w Ukrainie. Nasi podopieczni odczuwają więcej strachu, smutku i złości. Szczególnie mocno te emocje przeżywają dzieci pochodzenia ukraińskiego, a część z nich jest już pod naszymi skrzydłami – wyjaśnia Monika Bajka. Swoje piętno odcisnęła też pandemia, czas izolacji i przerwy w chodzeniu do szkoły. – Dane są przerażające: gwałtownie rośnie liczba dzieci, których dotyka pustka i samotność. Badania pokazują, że aż co 7 dziecko w Polsce ma tak złe samopoczucie, że zagraża to jego zdrowiu psychicznemu. Kolejne statystyki to kolejne tragiczne informacje: województwo śląskie jest wśród województw z największą liczbą samobójstw wśród dzieci i młodzieży – podkreśla Monika Bajka. 

Wspomniane problemy dostrzegają wszyscy, którzy opiekują się dziećmi – rodzice, wychowawcy i nauczyciele. Zmiany widzą także streetworkerzy z Domu Aniołów Stróżów. To oni regularnie spotykają się z dziećmi w pogórniczych i pohutniczych dzielnicach. Na katowickim Załężu, sosnowieckim Juliuszu i chorzowskim Biadaczu organizują zajęcia i zachęcają do rozmowy. – Wiele dzieci czuje się przytłoczonych problemami i ogromem emocji. My jesteśmy po to, aby udzielić im wsparcia i pokazać, że są dorośli, na których mogą liczyć – wyjaśnia Monika Bajka z Domu Aniołów Stróżów. – W Dniu Dzieci Ulicy chcemy zaapelować do mieszkańców Śląska i Zagłębia o przyłączenie się do naszej misji. Wystarczy podczas rozliczania PIT-u przekazać 1% podatku na dzieci ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieci i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów – mówi Monika Bajka. – To tylko jedno kliknięcie, a dla naszych podopiecznych: niejednokrotnie pierwszy w życiu wyjazd na wakacje, ciepły posiłek, pomoc psychologiczna czy wsparcie w problemach szkolnych – przekonuje prezeska stowarzyszenia. Dom Aniołów Stróżów rocznie pomaga ok. 600 dzieciom. Stowarzyszenie działa na Śląsku od prawie 30 lat. 

Więcej informacji.

Dom Aniołów Stróżów

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.