Opera Śląska on Tour Nabucco Giuseppe Verdi

Podczas trwającego remontu dużej sceny w ramach Opera on tour 18 marca gościnnie na scenie Bytomskiego Centrum Kultury wystawione będzie dzieło Giuseppe Verdiego „Nabucco”.

Bytomska publiczność będzie mogła usłyszeć przepiękną pieśń „Va pensiero”, która stała się nieoficjalnym hymnem Włoch i nawet dziś jest często bisowana. Niektórzy twierdzą, że dla tego jednego utworu nie można opuścić żadnego przedstawienia. Gromkimi brawami publiczność nagradza uwerturę oraz większość melodii – zarówno chóralnych, jak i arii czy duetów.

W Operze Śląskiej spektakl ten zajmuje pozycję zaszczytną. Jest jedną z wiodących oper w jej repertuarze. W Polsce zaszczyt odkrycia „Nabucca” przypadł właśnie Operze Śląskiej. To tutaj było ono wystawiane od dnia premiery z 1983 roku i przez 23 lata nie schodziło nawet na jeden sezon z afisza! Oparta na przekazach biblijnych historia  dziejów narodu żydowskiego w niewoli babilońskiej stała się jedną z najbardziej znanych i popularnych w historii gatunku. To młodzieńcze dzieło Verdiego oszałamiające rozmachem scen zbiorowych i porywających arii przyniosło mu sławę i postawiło w gronie najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki klasycznej.

Po raz pierwszy na scenie bytomskiego teatru „Nabucco” wystawiono w 1983 r. Nowa sceniczna realizacja opery Verdiego (premiera miała miejsce w maju 2007 r.) to wyjątkowy spektakl w reżyserii Laco Adamika i obowiązkowa „lektura muzyczna” dla wszystkich miłośników sztuki operowej!


Kierownictwo muzyczne: Franck Chastrusse Colombier 
Inscenizacja i reżyseria: Laco Adamik
Scenografia: Jan Bernaś
Kierownictwo chóru: Krystyna Krzyżanowska-Łoboda
Czas trwania: 150 minut z jedną przerwą

Więcej informacji pod linkiem: Spektakle – Opera Śląska (opera-slaska.pl)

Bytomskie Centrum Kultury

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.