Główna Wiadomości Opinie Podcasty

Metropolia dla Ukrainy. 10 mln zł wsparcia dla miast pomagającym obywatelom Ukrainy

Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy umożliwiła, aby związek metropolitalny również mógł włączyć się finansowo w te działania. Chodzi o zapewnienie najpilniejszych potrzeb osobom, które uciekają z miast, bestialsko bombardowanych i ostrzeliwanych przez Rosjan oraz o pomoc w usamodzielnieniu się w GZM. Uproszczona będzie sama procedura udzielenia tego wsparcia. Miasta i gminy na bieżąco będą zgłaszać zapotrzebowanie, które następnie będzie realizowane przez Metropolię. 

– Udzielone wsparcie ma za zadanie z jednej strony odpowiedzieć na podstawowe potrzeby osób, które – czasem dosłownie – uciekały w tym, w czym stały, ale z drugiej – pozwolić stanąć na nogi tym osobom, które już od kilku tygodni znajdują schronienie w naszych miastach i gminach – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

– To szczególnie ważne również dla nas, którzy tej pomocy udzielamy, żeby starczyło nam sił na długofalowe wsparcie. W tej chwili istotnym jest to, by na bieżąco dostosowywać mechanizmy pomocowe, aby nasza solidarność z mieszkańcami Ukrainy pomagała im również usamodzielnić się w nowej dla nich rzeczywistości. To pozwoli nam przetrwać razem ten dramatyczny czas i pozostać dla siebie życzliwymi sąsiadami – podkreśla.

Zakres i obszary wsparcia, które zostanie przekazane z budżetu GZM, można podzielić na dwie zasadnicze części.

W pierwszej z nich ujęte zostały podstawowe i najpilniejsze potrzeby osób, którym dopiero teraz udało się uciec z kraju ogarniętego wojną.

Wśród nich jest m.in. zapewnienie podstawowych środków higieny, żywności, artykułów medycznych i opatrunkowych czy bielizny osobistej. Obejmuje również zakup np. łóżek polowych, pościeli jednorazowej i innych niezbędnych przedmiotów, które pozwolą miastom i gminom wyposażyć miejsca, gdzie Ukraińcy mogą odpocząć i poczekać na kolejny etap swojej podróży do innych polskich lub europejskich miast.

Możliwym będzie sfinansowanie także transportu do miejsca zakwaterowania, czy specjalistycznego transportu dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.   

Drugi zakres tej pomocy obejmuje zapewnienie potrzeb osób, które już zdążyły znaleźć schronienie w naszych miastach i gminach.

W tym obszarze finansowanie może objąć m.in. zakup artykułów wyposażania domowego i kuchennego, artykułów szkolnych i biurowych, jak również sfinansowanie kursów językowych, zajęć integracyjnych dla dzieci i młodzieży, porad prawnych i tłumaczeniowych. 

Uproszczona będzie procedura uzyskania tego typu wsparcia – nie będzie ona wymagała podjęcia dodatkowych uchwał przez Zgromadzenie GZM. 

– Miasta i gminy bezpośrednio zgłaszają do nas swoje zapotrzebowanie w formularzu internetowym, do którego otrzymały dostęp osoby koordynujące działania pomocowe w danej gminie – mówi Michał Koj, zastępca dyrektora Departamentu Zarządu i Zgromadzenia.

– Pierwsze zapotrzebowanie jest przez nas zbierane do najbliższego piątku, aby na początku przyszłego tygodnia móc odpowiedzieć na pierwsze zgłoszenia. Pozwoli to na sprawną realizację najpilniejszych potrzeb – dodaje.

W najbliższych dniach uszczegółowione zostaną także zapisy taryfowe dotyczące możliwości korzystania z transportu publicznego przez obywateli Ukrainy, aby pomocą w tym zakresie zostały objęte osoby, które opuściły swój kraj po wybuchu wojny.

Metropolia GZM

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.