Ubiegły tydzień w Senacie. CPK oraz ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy

W ubiegłym tygodniu Senat przyjął ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy wraz ze zgłoszonymi poprawkami. Odbyło się też spotkanie Zespołu ds. Rozwoju Województwa Śląskiego w sprawie budowy infrastruktury CPK w naszym regionie.

W nocy z piątku na sobotę podczas posiedzenia Senatu przegłosowano ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy i ich rodzinom w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego Państwa. W sobotę przed południem Sejm przyjął kilkanaście z 60 poprawek Senatu do tejże ustawy, w tym jedną współautorstwa śląskiej senatorki Gabrieli Morawskiej-Staneckiej odrzucającą tzw. bezkarność +, kontrowersyjny zapis dotyczący bezkarności urzędników za ich działania w czasie pandemii COVID-19.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy reguluje takie kwestie jak między innymi: legalizacja pobytu na terytorium RP do 18 miesięcy, nadanie numeru PESEL, dostęp do świadczeń czy prawo do podjęcia pracy. Od 16 marca
w urzędach gminy rozpoczyna się rejestracja obywateli Ukrainy i nadawanie im numerów PESEL.

W minioną środę w Senacie odbyło się także spotkanie Zespołu ds. Rozwoju Województwa Śląskiego w sprawie budowy infrastruktury CPK w naszym regionie. Podczas niego głos zabrali przedstawiciele inwestora, strony rządowej, strony społecznej – mieszkańców województwa śląskiego, a także parlamentarzyści. Mieszkańcy Śląska zwracali uwagę na kwestie środowiskowe, finansowe, a także istniejącą już infrastrukturę kolejową, która może być modernizowana, co zapobiegłoby wywłaszczeniom własności obywateli, ich domów i ziemi. Tak komentuje na Twitterze wystąpienie ministra Horały, pełnomocnika rządu ds. CPK, Wicemarszałkini Senatu Gabriela Morawska-Stanecka: 
Z wypowiedzi ministra Horały możemy wywnioskować, że strona społeczna zupełnie nie rozumie sensu budowania CPK. Ludzie powinni być dumni i wdzięczni rządowi, że to właśnie ich domy będą wywłaszczane.
Senatorka Gabriela Morawska-Stanecka, jako przedstawicielka ze Śląska od początku kadencji jest zaangażowana w działania przeciwko nieprzemyślanej i szkodliwej inwestycji, jaką jest CPK. 

Wsparcie dla obywateli Ukrainy w Tychach, Mysłowicach i powiecie bieruńsko-lędzińskim 

Biura senatorskie Gabrieli Morawskiej-Staneckiej cały czas aktywnie pomagają osobom przyjeżdżającym z Ukrainy. Wszystkich Państwa zachęcamy do wsparcia.

Zbierane są artykuły żywnościowe, środki higieniczne, kosmetyczne oraz wyprawka szkolna dla dzieci.

Tychy, ul. Gen. Grota- Roweckiego 42-44, lok, 101-103 I piętro
pon. 8:00-16:00, wt. 12:00-18:30, śr. 10:00 – 16:00, czw. 8:00-15:00, pt. 8:00-12:00 i 14:00- 17:00, sob. – ndz. 12:00-15:00

Mysłowice, ul. Grunwaldzka 10
wt. 10:00-14:00, śr.-czw. 15:00-18:00

Biuro Senatorskie Gabrieli Morawskiej-Staneckiej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.