Eugeniusz Bieniasz patronem areny lekkoatletycznej na Koperniku

Eugeniusz Bieniasz został patronem areny lekkoatletycznej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. Syriusza. Uchwała w tej sprawie została podjęta na marcowej sesji Rady Miasta Gliwice na wniosek grupy radnych i prezydenta miasta.

Eugeniusz Bieniasz Eugeniusz Bieniasz (ur. 29 marca 1910 r., zm. 15 sierpnia 1968 r.) – założyciel pierwszej sekcji lekkoatletycznej w gliwickim Piaście, repatriant, trener, a przed wojną biegacz reprezentujący barwy Pogoni Lwów.

Bieniasz przybył do Gliwic razem z repatriantami z dawnych Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Był założycielem pierwszej, powołanej w 1945 r., sekcji lekkoatletycznej przy klubie sportowym Piast. Przed II wojną światową był zawodnikiem Pogoni Lwów, w  barwach której biegał na średnich i długich dystansach. Po zakończeniu kariery sportowej poświęcił się działalności szkoleniowej. Pod jego okiem trenowali czołowi śląscy lekkoatleci: Czajkowski, Holajn, Wojtowicz, Gołaszewski, Styrna. Z lekką atletyką związany był przez całe życie. Oprócz pracy dydaktycznej, pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki, a także sędziego lekkoatletycznego.

W uznaniu jego zasług dla miasta grupa gliwickich radnych, przy poparciu społeczności szkolnej ZSO nr 8 i prezydenta Gliwic, wystąpiła o upamiętnienie go poprzez nadanie arenie lekkoatletycznej przy ul. Syriusza imienia Eugeniusza Bieniasza. Jak poinformowali w uzasadnieniu uchwały wnioskodawcy, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 zostały już podjęte działania mające na celu przybliżenie uczniom postaci sportowca.

UM Gliwice

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.