Ruda Śląska: Licealiści pomagają zwierzętom

Charytatywna akcja „Kocham Rudą Faunę” obchodzi w tym roku okrągły jubileusz. Z tej okazji I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza oraz cztery szkoły podstawowe już po raz 10. postanowiły pomóc bezdomnym zwierzętom i przekazać do rudzkiego schroniska rzeczy, których czworonogi potrzebują najbardziej. Akcja potrwa od 7 do 18 marca br.

– Podobnie jak w poprzednich latach chcieliśmy przeprowadzić naszą akcję w okolicy walentynek, żeby obdarzyć miłością i różnymi darami bezdomne zwierzęta, które szczególnie zimą potrzebują naszego ciepła i pomocy –podkreśla Ewa Chromik, koordynatorka akcji i nauczycielka w I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza. – Jednak konieczność przejścia na nauczanie zdalne oraz termin ferii zimowych spowodowały, że w tym roku jest to marcowe wydarzenie – dodaje.

W poprzednich edycjach akcji zbiórka na rzecz rudzkiego schroniska „Fauna” połączona była z prelekcjami specjalistów w dziedzinach dotyczących zwierząt. Tak jest również w tym roku. – Zaprosiliśmy panią dr Marlenę Drapalską-Grochowicz – opiekunkę Koła Naukowego Praw Zwierząt Uniwersytetu Śląskiego, a także trenerki psów z Rudy Śląskiej – Magdalenę Michałek oraz Barbarę Klasik-Przychodzeń z Piesełkowa. Wśród prelegentek znajdzie się również uczennica naszego LO Patrycja Drozd, która opowie o swojej szynszyli. Spotkania te będą odbywały się tradycyjnie w szkole, a także za pośrednictwem platformy Teams – tłumaczy Ewa Chromik.

W ramach akcji dzieci i młodzież będą miały okazję uczestniczyć w zajęciach z dogoterapii orazzapoznają się z materiałem edukacyjnym nagranym w Bieszczadach, który jest zapisem rozmowy z Katarzyną i Andrzejem Nosiadkami – przedstawicielami Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT w Rzeszowie. Opowiedzą oni o pracy psów terenowych. Ponadto we wtorek (15.03) uczniowie „Mickiewicza” będą sprzedawali pączki z piekarni Jakubiec, adochód ze sprzedaży zostanie przekazany na potrzebujące zwierzęta. W ramach zbiórki uczestnicy akcji zbierają rzeczy, których lista została wcześniej uzgodniona z przedstawicielami schroniska. Obecnie zwierzęta potrzebują najbardziej: środków czystości, mokrej karmy dla kotów, patyczków do uszu i koców.

– Warto dodać, że w naszej akcji każdego roku uczestniczą nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice. Na tym jednak pomoc potrzebującym zwierzętom się nie kończy. W naszym LO, a także w naszych rudzkich podstawówkach, mamy wielu wolontariuszy, którzy pomagają w schronisku. Dlatego wsparcie trwa przez cały rok. Cieszy mnie to, że młodzi ludzie tak chętnie angażują się i chcą pomagać – podkreśla Ewa Chromik.

Oprócz I Liceum Ogólnokształcącego w akcję włączyły się: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 28, Szkoła Podstawowa nr 35 i Szkoła Podstawowa nr 41.

Urząd Miasta Ruda Śląska

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.