Powstało Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy w Katowicach

W Katowicach powstało Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy. W ten olbrzymi projekt zaangażowały się niemal wszystkie organizacje pozarządowe działające w Katowicach. Koordynatorem inicjatywy jest Centrum Integracji Międzypokoleniowej „Bezpieczna Twierdza” prowadzone przez Fundację Index do Przyszłości przy ogromnym wsparciu Centrum Organizacji Pozarządowych, RegionalnegoCentrum Wolontariatu Katowicach oraz przy wsparciu Urzędu Miasta w Katowicach.

Społeczne Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy w Katowicach zaczęło pracować niemal natychmiast po wybuchu wojny w Ukrainie. W pierwszych dniach wojny powołano strukturę, która ma pomagać w pracy wolontariuszy i mieszkańców Katowic, którzy z niezwykłym zaangażowaniem włączyli się w pomoc uchodźcom.

– Zaczęło się od tego, że chcieliśmy w jednym miejscu zebrać ludzi, którzy chcą pomagać, coś w rodzaju skrzynki kontaktowej, dlatego powstała grupa na Facebooku „Katowice dla Ukrainy”. Tam pojawiają się ogłoszenia – mam mieszkanie, mam transport, mam ubrania, chcę pomóc w posiłkach dla uchodźców itd. – mówi Anna Skrzyńska – Prezes Zarządu Fundacji Index do Przyszłości i dodaje, że pierwotna idea natychmiast zaczęła rosnąc do ogromnych rozmiarów, dlatego konieczne było połączenie z innymi organizacjamipozarządowymi działającymi w mieście

Do akcji włączyło się Centrum Organizacji Pozarządowych oraz Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach. Stworzyli strukturę pomocy i przedstawili ją wolontariuszom na spotkaniu w Liceum Ogólnokształcącym im. Harcerzy Obrońców Katowic w katowickiej dzielnicy Ligota. W auli liceum zgromadziło się około 150 osób chętnych do pomocy, kilkaset oglądało transmisję w internecie.

Fot. Dagmara Kasperczyk

– Chcemy przekuć ten nasz pierwszy zryw społeczny pod hasłem „działajmy” w „działajmy prawidłowo”. Organizujemy bazę wolontariuszy, którym przekazujemy informację na temat potrzeb – gdzie i jak trzeba działać, gdzie wolontariusze są najbardziej potrzebni – mówił na spotkaniu Bartosz Kordala z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Katowicach.  

Uruchomiono link do formularza, gdzie wolontariusze mogą się zgłaszać i i oferować konkretną pomoc: bit.ly/katowicedlaukrainy. Pomoc podzielona jest na kilka obszarów, w których wolontariusze czują się najbardziej kompetentni. Potrzebni są między innymi tłumacze, psycholodzy, osoby koordynujące znalezienie lokali dla uchodźców, opiekunowie rodzin czy kierowcy pomagający w transporcie uchodźców nie tylko z granicy, ale przede wszystkim w poruszaniu się po mieście, na przykład w drodze do lekarza. 

Do akcji bardzo aktywnie włączają się także firmy oferujące przeróżne usługi dla uchodźców. Dziećmi uchodźców zaopiekowało Centrum Rozrywki Guliwer w katowickim Giszowcu. Dzieci mogą przebywać na terenie sali zabaw bezpłatnie. Mają zagwarantowane animacje, integrację z polskimi dziećmi oraz opiekę animatorów, także tych mówiących po ukraińsku. Osoby uciekające przed wojną mają także zapewnioną bezpłatną opiekę zdrowotną. Od 1 marca Centrum Medyczne holsäMED w Katowicach świadczy bezpłatną pomoc lekarską dla osób z Ukrainy. Przychodnia uruchomiła  specjalną infolinię obsługiwaną w języku ukraińskim. Pod numerem: 32 724 12 20 można umówić wizytę lub teleporadę. 

– Każdy pacjent z Ukrainy, który zgłosi się do lekarza POZ w godzinach pracy poradni tj. 8.00-18.00 zostanie przyjęty. Jeżeli stan zdrowia będzie tego wymagał leczenie będzie kontynuowane w ramach opieki specjalistycznej m.in. w poradniach: neurologicznej, ortopedycznej, urologicznej, laryngologicznej i kardiologicznej. Kobiety mogą korzystać także z pomocy ginekologa, to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku pań, które oczekują dziecka, a dla których ostatnie dni wiązały się z dużym stresem i wyczerpaniem fizycznym – mówi Paulina Świątkowska-Kępińska – Dyrektor Centrum Medycznego holsäMED w Katowicach. Bezpłatna pomoc lekarska dostępna jest w dwóch placówkach holsäMED: w przychodni w Galerii Libero przy ul. Kościuszki 229 i przy ul. Kotlarza 6 w Katowicach. 

Bezpłatne leczenie dentystyczne zapewnia między innymi Dłucik Dental Clinic w Katowicach. Posiłki dla uchodźców przygotowuje także restauracja Arkadiusza Milika Food&Ball w Katowicach. 

Fundacja Index do Przyszłości założyła specjalne konto na zbiórki pieniężne niezbędnych rzeczy dla uchodźców, którymi będzie się opiekować, a które nie zawsze można otrzymać od darczyńców. Nr konta, na które można wpłacać środki na konto Fundacji Index do Przyszłości: 

84109011860000000134358559 Koniecznie z dopiskiem:

DAROWIZNA- KATOWICE DLA UKRAINY.

TELEFON dla osób potrzebujących pomocy:

 604 099 095  – dla osób z Ukrainy

 796 258 987  – dla Polaków

Fot. Dagmara Kasperczyk

Apel Społecznego Centrum Pomocy Uchodźcom z Ukrainy

Jeżeli wieziesz kogoś z granicy do Katowic/okolice Katowic lub zamierzasz po kogoś pojechać lub już przywiozłeś dzwoń na nr 604 099 095 (numerów będzie więcej). To nr pod którym znajduje się organizacja, która kompleksowo zadba o potrzeby zarówno osób przyjeżdzających jak i rodzin przyjmujących ich pod swój dach. Nasi goście z Ukrainy oprócz dachu nad głową, który staramy się również im znaleźć, potrzebują pomocy prawnej, psychologicznej, często medycznej a przede wszystkim tłumacza, który przeprowadzi ich przez wszystkie etapy legalnego pobytu w Polsce. Także rodzina, która ich przyjmuje będzie potrzebowała wsparcia. 

Każdy uchodźca będzie musiał zarejestrować swój pobyt w Polsce (nie ważne czy to będzie zielona karta czy status uchodźcy) i będzie potrzebował kogoś kto pomoże przebrnąć mu przez dokumenty w tym tłumacza znającego specyfikę języka urzędowego a także prawnika, który zna się na pewnych niuansach prawa

Większość z nich, o ile nie wszyscy będą potrzebować opieki psychologa, wiele osób nie radzi sobie z taką wojenną traumą, a nie daj boże przyjdzie wiadomość o śmiercimałżonka/ojca/dziadka/wujka i problem może być jeszcze większy i to nie tylko dla gości z Ukrainy, ale dla rodziny przyjmującej także!

Jest wiele rodzin, które powinny otrzymać specjalistyczną opiekę medyczną, specjalistyczne lekarstwa, czasami jak najszybciej bo jest to kwestia życia i śmierci, a do tego trzeba przecież przetłumaczonych szybko dokumentów medycznych!

Rodzina, która przyjmuje pod swój dach praktycznie obcych ludzi, także będzie potrzebowała wsparcia i tego psychicznego i tego materialnego (wszelkich produktów żywnościowych, higienicznych, ubrań, a to przecież kosztuje) pamiętajmy także, że wszyscy jesteśmy ludźmi i konflikty mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie rzeczywistość nie sprosta oczekiwaniom, mimo jak najlepszych intencji osób przyjmujących obcych do siebie

Pamiętajmy też o sobie, żeby się nie wypalić bo pomagać trzeba będzie cały czasy, także za kilka miesięcy (a może i lat). Dbajcie także o swój dobrostan bo jeżeli Wy nie będziecie pomagać to organizacje bez Was też nie dadzą rady.

Obrazek domyślny
Olga Kostrzewska-Cichoń

Dziennikarka, aktywistka miejska zaangażowana w promowanie proekologicznych idei, właścicielka firmy doradzającej w relacjach z mediami. Prywatnie mama dwóch córek, w wolnych chwilach uciekająca z rodziną na szlaki w Tatrach.