Sukces „Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień” i finał projektu

5 zespołów, 5 miejsc w Tychach, które stały się plenerowymi scenami koncertów finalistów tegorocznego przeglądu zespołów Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień. Wykonania zespołów Insekt, Dead Vultures, White Deer, ExoMooN i Piotra Rzeki publikowano na Facebooku i YouTube Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, a teraz przyszła pora na wieńczący projekt film promocyjny.

To właśnie Tychy i ich ciekawe lokalizacje stały się plenerami, w których nagrywano minikoncerty finalistów tegorocznej, piątej edycji przeglądu Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień. To konkurs, który powstał w 2017 roku, aby przybliżyć mieszkańcom Tychów twórczość zespołów związanych z naszym miastem oraz zintegrować środowisko muzyczne. Co roku nagrodą w przeglądzie był koncert podczas miejskiego wydarzenia plenerowego, jednak pandemia wpłynęła na zmianę formuły. W zeszłym roku zapraszano finalistów na rejestrowane minikoncerty w Sali Kameralnej MCK, w tym postanowiono „wyjść w miasto” z muzyką.

Jak informuje MCK, „to propozycja z myślą o fantastycznych kapelach z naszego miasta, które nie zawsze maja możliwość profesjonalnego nagrania. Formuła, jaką proponujemy w tym roku ma szansę dotarcia do szerokiego grona odbiorców, nie tylko tyszan, ze względu na nieograniczone wręcz możliwości, jakie daje zamieszczanie zarejestrowanych materiałów w mediach społecznościowych czy na YouTube”. Tak też się stało – od czasu publikacji koncertów na Facebooku i kanale YouTube Miejskiego Centrum Kultury w Tychach (październik 2021 roku), koncerty zespołów Insekt, Dead Vultures, White Deer, ExoMooN i Piotra Rzeki wyświetlono prawie 16 tysięcy razy co jest dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę lokalny charakter projektu MCK Tychy.

„Każdy z nas ma na koncie doświadczenia muzyczne, ale to właśnie Dla Tych wystąpiliśmy pierwszy raz publicznie w tym składzie. Uznaliśmy, że fajnie będzie zadebiutować w przedsięwzięciu, które promuje miasto z którego pochodzimy (w większości) i w którym narodził się pomysł na nasz zespół. Cała ekipa realizującą projekt była wspaniała i pomocna – wszystko odbyło się na totalnym luzie. Wielkie brawa dla NICH!” – przyznaje z entuzjazmem Rafał Kurpas z Dead Vultures, którzy zagrali na szczycie górki saneczkowej w Parku Jaworek, w całkiem nietypowym miejscu koncertowym. To jednak nie jedyne zaskoczenie projektu – finaliści zaprezentowali się także w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury w Tychach (tu niegdyś odbywał się przegląd Dla Tych zagrają…), przy Tężni w Parku Rodzinnym im. błogosławionej Karoliny Kózkówny, w Parku Miejskim Solidarności pod „Żyrafą” i nad Jeziorem Paprocańskim w otoczeniu imponującej przystani kajakowej.

Miejsca koncertów okazały się prawdziwym strzałem w dziesiątkę – a już za kilka chwil premierowo zobaczymy klip podsumowujący projekt, w którym nie brakuje malowniczych zakątków Tychów i ulubionych miejsc tyszan i przyjezdnych. To tu muzyka płynnie łączy się z miastem – nie bez powodu jednym z haseł je promujących jest „Tychy dobre miejsce dla kultury”. Projekt „Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień” pokazuje otwartość na lokalne kapele, które chcą pokazać się szerszej publiczności, a przestrzeń miasta sprzyja działaniom – nawet tym tylko z pozoru nieco szalonym.

Klip promujący miasto Tychy, będący jednocześnie podsumowaniem projektu Dla Tych zagrają vol. 5 premierowo zobaczymy w poniedziałek, 27 grudnia o godzinie 20.00 na Facebooku MCK Tychy oraz jego kanale YouTube:

W tle teledysku słyszymy tyszanina, Krzysztofa Kulbickiego w utworze „TYCHYba też” opowiadającym o jego rodzinnym mieście i jego specyfice.

________________________________________

Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień 2021

Zespoły, które zagrały w powyższych miejscach zostały wybrane spośród składów, które przesyłały swoje zgłoszenia w tegorocznej edycji Dla Tych zagrają – nowa fala tyskich brzmień. Ostatecznie komisja powołana przez Małgorzatę Król – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach dokonała wyboru pięciu zespołów w oparciu o takie kryteria muzyczne jak: aranżacja, spójność stylistyczna, dobór elementów muzycznych, poszukiwanie oryginalnej stylistyki i nowych brzmień, wokal (czystość, prawidłowa intonacja, emisja głosu, barwa, interpretacja tekstu, dykcja), dobór tekstu, moc przekazu oraz całościowe wrażenie artystyczne. Zespoły zaskoczyły różnorodnością gatunkową, a ostatecznie do finałowych występów zaproszono Insekt, Dead Vultures, White Deer, ExoMooN i Piotra Rzekę. Koncerty pierwszych dwóch zespołów zaprezentowano jeszcze w październiku, kolejne – w listopadzie i grudniu na fanpage’u Miejskiego Centrum Kultury w Tychach i jego kanale YouTube.

Miejsce: Facebook i YouTube Miejskiego Centrum Kultury w Tychach

Data: 27 grudnia 2021
Wszystkie nagrania koncertów dostępne są na:​
Facebook MCK, YouTube MCK, Playlista.

Partner Dla Tych zagrają: Invenio Polska, Tyski Zakład Usług Komunalnych

Miejskie Centrum Kultury Tychy

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.