12 grudnia wraca połączenie kolejowe z Bytomia do Gliwic. Znamy już rozkład jazdy i ceny biletów

12 grudnia na tory powróci pociąg kursujący z Bytomia do Gliwic. Dzięki współpracy władz Bytomia, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Kolei Śląskich, zawieszone w 2013 roku regularne kolejowe połączenie pasażerskie między Bytomiem a Gliwicami, zostanie przywrócone. Znamy już rozkład jazdy połączenia kolejowego Bytomia z Gliwicami oraz ceny biletów: normalnego i miesięcznego. Pierwszy skład pociągu wyruszy w trasę z bytomskiego dworca w niedzielę, 12 grudnia o 4:37. Bilet normalny będzie kosztował 5 zł, zaś bilet miesięczny – 130 zł.

Szybki dojazd do największych miast Metropolii z pewnością zachęci mieszkańców naszego miasta do rezygnacji z samochodów i skorzystania z transportu publicznego. Ma temu służyć nie tylko modernizacja torowisk tramwajowych i kolejowych, ale również reorganizacja komunikacji autobusowej i reaktywacja zawieszonych wiele lat temu połączeń kolejowych. Jazda autobusem z Bytomia do Gliwic zajmuje około 45 minut, zaś pociąg z Bytomia do Gliwic będzie pokonywać trasę w zaledwie 19-21 minut, w zależności od pory dnia.

– Mamy bardzo dobre połączenie z wieloma miastami Metropolii, jednak podczas spotkań i rozmów z mieszkańcami Bytomia zawsze pojawiała się kwestia zbyt małej liczby połączeń z Gliwicami, dokąd wielu bytomian dojeżdża, aby się uczyć lub pracować – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. – Podjęliśmy rozmowy z władzami Metropolii oraz przedstawicielami Kolei Śląskich, zwracając uwagę na fakt, że Bytom ma z centrum Gliwic tylko połączenie autobusowe dzięki linii 850 oraz AP1. Apelowaliśmy o przywrócenie zlikwidowanego w 2013 roku połączenia pasażerskiego z Bytomia do Gliwic, dlatego cieszę się, że już 12 grudnia powróci długo oczekiwane połączenie kolejowe między oboma miastami – dodaje prezydent Mariusz Wołosz.

Szybki dojazd koleją do Gliwic

Koncepcja Kolei Metropolitalnej zakłada rozwój transportu kolejowego z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. Taka właśnie istnieje na linii Bytom – Gliwice, a dodatkowym atutem tej trasy jest fakt, że w tym roku zakończyła się jej modernizacja, co z pewnością przełoży się na czas trwania podróży, który wyniesie na trasie Bytom-Gliwice około 19-21 minut. Dla dojeżdżających do szkół i pracy w Gliwicach i okolicach bytomian, będzie to z pewnością bardzo dobra wiadomość.

Linia kolejowa Bytom – Zabrze-Maciejów Północny zmodernizowana

W październiku zakończyły się prace torowe na linii kolejowej nr 132 na odcinku Bytom – Zabrze Biskupice oraz linii nr 147 na odcinku Zabrze Biskupice – Maciejów Północny, które znajdują się na trasie z Bytomia do Gliwic.

Prace na odcinku Bytom – Zabrze-Maciejów Północny objęły wymianę prawie 18 km torów, 30 km sieci trakcyjnej i 21 rozjazdów. Odnowiono też 3 nastawnie – jedną w Maciejowie Północnym i dwie w Zabrzu Biskupicach, skąd dyżurni ruchu dbają o bezpieczne kursowanie pociągów. Do położenia nowych torów wykorzystano ponad 112 tys. ton kruszywa, czyli tyle, ile zmieściłoby się w ok. 2200 wagonach. Położono też ponad 30 tys. sztuk podkładów.

– Modernizacja połączenia kolejowego na trasie Bytom – Zabrze Maciejów Północny z pewnością wpłynie na szybkość i komfort podróży pociągiem do Gliwic. Już wkrótce czeka nas modernizacja linii nr 131 łączącej Bytom z Katowicami, Chorzowem i Tarnowskimi Górami, a co za tym idzie również hali dworca kolejowego z końca lat dwudziestych XX wieku – mówi wiceprezydent Bytomia Michał Bieda. – To szansa dla naszego miasta, aby zyskało kolejne dogodne połączenia w ramach Metropolii, ale również dalekobieżne, które połączą Bytom z największymi miastami w Polsce – dodaje Michał Bieda.

Znamy rozkład jazdy pociągu relacji Bytom – Gliwice

Pierwszy skład pociągu relacji Bytom – Gliwice wyruszy na trasę w niedzielę, 12 grudnia o 4:37, a w Gliwicach będzie już o 4:56.

W weekendy będzie kursować 11 par pociągów, zaś w dni robocze już 15 par, a szczegółowy rozkład jazdy pociągów na trasie Bytom – Gliwice – Bytom dostępny jest na stronie Kolei Śląskich.

Urząd Miejski w Bytomiu

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.