Ruda Śląska: O drogach gruntowych i nie tylko

Bielszowice były drugim przystankiem podczas jesiennej serii spotkań władz miasta
z mieszkańcami dzielnic. Najważniejsze tematy, które zostały dziś poruszone, dotyczyły przebudowy dróg gruntowych oraz związanej z nią rozbudowy kanalizacji. Podczas spotkania wskazany został także realny termin powstania nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 17. 

–  Na początku listopada planujemy podpisać stosowną umowę z wykonawcą. Od tego momentu będzie miał on rok na wybudowanie nowego budynku – zapowiedziała wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Budowa nowej siedziby bielszowickiej podstawówki to temat, który wielokrotnie przewijał się podczas spotkań z mieszkańcami tej dzielnicy. Dziś sprawa ta zmierza do szczęśliwego finału. 
– Po wielu perturbacjach spowodowanych odwołaniami od wyniku postępowania przetargowego,
w końcu będziemy mogli podpisać umowę z firmą, która wybuduje nowy budynek szkoły. Wierzę,
że jak spotkamy się za rok w tym miejscu, większa część robót będzie już zrealizowana – mówiła Anna Krzysteczko.  

Drugim palącym problemem dzielnicy jest kwestia dróg gruntowych. – Zdajemy sobie sprawę, 
że zapotrzebowanie jest duże, szczególnie w Bielszowicach, gdzie zabudowa jednorodzinna intensywnie się rozwija – podkreślał wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Mamy dokumentacje dla przebudowy kilkunastu dróg gruntowych w mieście, jedyne co nas wstrzymuje to finanse. Inwestycje takie musimy też robić systemowo: najpierw budowa kanalizacji deszczowej
i sanitarnej, oświetlenia, a dopiero na końcu możemy zabierać się za utwardzanie samej drogi. 
W innym wypadku taka inwestycja nie ma sensu – zaznaczył Krzysztof Mejer.

Jedno z takich pytań dotyczyło ul. Prostopadłej. W tym przypadku jest szansa na zrealizowanieinwestycji, choć pierwszym krokiem będzie budowa kanału tłocznego dla kanalizacji. 
Jak zapowiedział obecny na spotkaniu przedstawiciel rudzkich wodociągów, trwa już opracowywanie niezbędnej dokumentacji, a roboty budowlane być może rozpoczną się już 
w przyszłym roku.   

Warto dodać, że aktualnie w Bielszowicach trwają już dwie inwestycje z zakresu przebudowy dróg gruntowych. Chodzi o przebudowę ul. Piernikarczyka – tu prace są już na ukończeniu – oraz budowę nowej drogi przy ul. ks. Hrubego. W tym przypadku prace mają się zakończyć do końca roku. Koszt obu inwestycji wynosi 2,7 mln zł.

Podczas dzisiejszego spotkania jeden z mieszkańców zwracał uwagę na hałas, który powodują pojazdy poruszające się przebiegającą w pobliżu autostradą. Wiceprezydent Krzysztof Mejer poinformował, że aby móc podjąć jakiekolwiek kroki w tej sprawie, muszą być znane dokładne wyniki poziomu hałasu. – Takie dane zawarte są w mapie akustycznej. W najbliższym czasie będziemy przeprowadzać jej aktualizację – zapowiedział.

Pozostałe pytania, które padły dziś w Domu Kultury w Bielszowicach, gdzie zorganizowano dzisiejsze spotkanie dotyczyły spraw porządkowych. M.in. poruszany został temat nieprawidłowego parkowania oraz przekraczania prędkości na ul. Szkolnej. Jedna z mieszkanek zaapelowała natomiast o częstsze kontrole strażników miejskich dotyczące sprzątania właścicieli psów po swoich pupilach.

Spotkanie w Bielszowicach było drugim z jesiennej serii debat. Ogółem podczas tegorocznej edycji władze miasta zaplanowały osiem spotkań. W ich trakcie mieszkańcy zapoznają się ze zrealizowanymi zadaniami, dowiadują się o planach inwestycyjnych na 2022 rok, sami zaś mogą zgłaszać swoje uwagi i problemy dotyczące życia w mieście. Najbliższe spotkanie odbędzie się 
w poniedziałek 25 października o godz. 17:00 w III LO w Kochłowicach, przy ul. Oświęcimskiej 90.

Przypomnijmy, że dzielnicowe spotkania z władzami miasta, odbywające się zawsze wiosną 
i jesienią, to inicjatywa prezydent Grażyny Dziedzic, która zapoczątkowana została w 2011 roku. 
Do tej pory odbyło się ich 159 i wzięło w nich udział ponad 7 tys. osób. W 2020 roku wiosenna seria została przerwana po trzech spotkaniach w związku z pandemią koronawirusa. W tym czasiezorganizowano dwa spotkania on-line za pośrednictwem mediów społecznościowych. Spotkania w formule tradycyjnej wznowione zostały 18 października 2021 r.

Urząd Miasta Ruda Śląska

Default image
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.