Ruda Śląska: Prezydenckie spotkania rozpoczęte w Halembie

Po półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa wróciły spotkania władz miasta z mieszkańcami w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej. Pierwsze z nich odbyło się dziś po południu w Halembie. Wśród poruszonych tematów najwięcej dotyczyło kwestii parkingowych i drogowych. W tej ostatniej sprawie padła ważna dla mieszkańców deklaracja. – Dosłownie przed dzisiejszym spotkaniem ustaliliśmy z panią prezydent, że w przyszłorocznym budżecie zabezpieczymy środki na opracowanie koncepcji obwodnicy Halemby. To zadanie, chcemy zlecić specjalistycznej firmie, która przeanalizuje trzy warianty przebiegu tej drogi – wyjaśniał wiceprezydent Krzysztof Mejer.

Na początku spotkania mieszkańcy zapoznali się z sytuacją finansową miasta oraz prowadzonymi inwestycjami. – Przyszłoroczny budżet miasta zapowiada się bardzo oszczędnie. W tej chwili, żeby go „dopiąć”, brakuje nam ponad 74 mln zł. zł. To efekt  m.in. droższego kosztu zakupu gazu, energii elektrycznej i cieplnej oraz wzrostu poziomu płacy minimalnej. Poza tym czekają nas kolejne ubytki w dochodach spowodowane zmianami w prawie. Dlatego też musimy szukać dodatkowych wpływów do budżetu i ograniczać wydawanie pieniędzy. W takiej sytuacji znajduje się nie tylko Ruda Śląska, ale większość samorządów w Polsce – mówił wiceprezydent Krzysztof Mejer.  

Pomimo trudnej sytuacji finansowej miasto realizuje w tym roku inwestycje na łączną kwotę ponad 90 mln. zł. – Założyliśmy, że w pierwszej kolejności realizujemy zadania, na które pozyskaliśmy dofinansowanie – wyjaśnił Krzysztof Mejer. Do takich należy m.in. budowa trasy N-S. Obecnie trwają prace przy budowie I etapu ostatniego odcinka tej trasy, łączącej Drogową Trasę Średnicową z autostradą A4. Budowany odcinek  przebiegać będzie od ul. Kokota do ul. Bielszowickiej. Inwestycja ma być gotowa do maja 2023 r., a koszt wszystkich prac ma wynieść 95 mln zł, z czego zdecydowana większość sfinansowana zostanie ze środków unijnych. 

Zastępca prezydenta miasta Krzysztof Mejer przedstawił też plany inwestycyjne dotyczące dzielnicy Halemba. – Z pewnością mieszkańców ulicy Podlaskiej ucieszy fakt, że jeszcze w tym roku rozpoczną się prace związane z przebudową nawierzchni tej drogi. Tak, jak w przypadku realizacji kompleksowej modernizacji dróg gruntowych, powstanie kanalizacja, oświetlenie, chodnik i przede wszystkim nowa nawierzchnia ulicy – tłumaczył wiceprezydent. Budowa kanalizacji przewidziana jest jeszcze w ulicach: Miodowej, Solidarności, Olszynowej, Zamenhofa oraz Międzyblokowej. Inwestycje te realizowane będą w ramach projektu „Chronimy Krople Deszczu”. 

Ponadto w przyszłym roku ma zostać wykonany remont chodnika wzdłuż ulicy Kłodnickiej na odcinku od Aquadromu do Polomarketu oraz remont chodnika wzdłuż jednokierunkowego odcinka ul. Brodzińskiego. Wiosną przyszłego roku miała się zakończyć też rozbudowa ulicy Nowy Świat. – Mamy deklarację firmy wykonawczej, że inwestycja zostanie zakończona jeszcze w tym roku – poinformował wiceprezydent Mejer. To bardzo ważna wiadomość dla mieszkańców Halemby, bowiem obecnie w tym rejonie odbywa się ruch wahadłowy, co znacznie utrudnia płynność przejazdu. Na to zadanie przyznane zostało miastu dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie ponad 1,2 mln zł.

Mieszkańcy dopytywali też o dalszy remont hali widowiskowo-sportowej przy ul. Kłodnickiej 95. Jak poinformował wiceprezydent miasta Michał Pierończyk w ostatnim czasie zrealizowano kolejny etap inwestycji polegający na przebudowie instalacji wentylacyjnej, c.o., wodnej, przeciwpożarowej i kanalizacyjnej. – Opracowaliśmy również dokumentację projektową związaną z aranżacją holu i sali widowiskowo-sportowej – zaznaczył Michał Pierończyk. Przypomnijmy, że w 2019 roku hala zmieniła swój wygląd zewnętrzny, obecnie trwają prace wewnątrz obiektu.  

Po raz kolejny na spotkaniu w tej dzielnicy poruszono sprawę parkingów. Brak miejsc postojowych, a co za tym idzie utrudnienia związane z nieprawidłowym parkowaniem, to sygnały, które docierały od wielu osób zebranych na dzisiejszym spotkaniu. – Budowa parkingów na osiedlach mieszkaniowych leży przede wszystkim w gestii spółdzielni czy wspólnot. Ponadto często okazuje się, że zdania mieszkańców w tej kwestii są podzielone. Jedni chcą więcej miejsc postojowych, a  inni więcej zieleni – wyjaśniał wiceprezydent Mejer. Jednak władze miasta zapowiedziały, że rozważą opcję budowy parkingu wielopoziomowego, którą zgłosił jeden z mieszkańców. Jako lokalizację wskazano teren dawnej oczyszczalni ścieków. – Sprawdzimy, co da się zrobićjednak jeżeli taka inwestycja mogłaby powstać, to należy się liczyć  z tym, że parkowanie tam  będzie odpłatne – zaznaczył wiceprezydent Mejer. 

Nieustającym problemem dla mieszkańców tej dzielnicy są grasujące przy posesjach dziki. – Z dzikami walczymy od kilku lat. Odstrzeliliśmy już ponad 250 osobników. Problem w tym, że prawie cała dzielnica jest otoczona lasem, a ponadto zwierzęta te bardzo szybko się rozmnażają  – wyjaśniał wiceprezydent Mejer. 

Halemba jest dzielnicą, w której rozpoczęto tegoroczny cykl spotkań z mieszkańcami. Już w czwartek /21 października/ w Domu Kultury w Bielszowicach będzie można porozmawiać o sprawach tej dzielnicy. Ogółem podczas tegorocznej edycji władze miasta zaplanowały osiem spotkań. W ich trakcie mieszkańcy zapoznają się ze zrealizowanymi zadaniami, dowiedzą się o planach inwestycyjnych na 2022 rok, sami zaś mogą zgłaszać swoje uwagi i problemy dotyczące życia w mieście.

Przypomnijmy, że dzielnicowe spotkania z władzami miasta, odbywające się zawsze wiosną i jesienią, to inicjatywa prezydent Grażyny Dziedzic, która zapoczątkowana została w 2011 roku. Do tej pory odbyło się ich 158 i wzięło w nich udział ponad 7 tys. osób. W 2020 roku wiosenna seria została przerwana po trzech spotkaniach w związku z pandemią koronawirusa, a ostatnie miało miejsce 9 marca 2020 r. w Bielszowicach. Od tego czasu zorganizowano dwa spotkania on-line poprzez media społecznościowe.

Urząd Miejski w Rudzie Śląskiej

Default image
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.