Gorąco w Sejmie po wystąpieniu Premiera ws. TSUE i Turowa

W czwartek w Sejmie Premier Mateusz Morawiecki wygłosił oświadczenie w sprawie kary TSUE i Turowa. Podczas wystąpienia Premiera opozycja wykrzykiwała hasła: „hańba”, „złodzieje” i „konstytucja”.

– Hasło Polexit nie zrodziło się w naszym rządzie. Hasło Polexit zrodziło się w chorej wyobraźni waszych PR-owców i to właśnie tam ono do dzisiaj jest. Ulepiliście sobie takiego demona i walczycie z nim niczym Don Kichot, który widział wiatraki, a wyobrażał sobie, że to takie olbrzymy są i atakował je – mówił Premier Morawiecki.

– Mówimy nie dla Stanów Zjednoczonych Europy. To jest chora koncepcja lewackich ideologów, ślepa uliczka – mówił Premier.

Jeśli Unia ma pozostać demokratyczna, to naród musi decydować, a nie sędziowie TSUE, tylko naród! Szanujemy sędziów, ale oni nie są od ustanawiania nowego ustroju, są od sądzenia – skomentował wyrok TSUE Premier Morawiecki.

Po wystąpieniu Premiera nie rozpoczęto dyskusji, ale opozycja zabrała głos w formie zgłaszania wniosków formalnych.

– Jeśli pan, panie premierze, jest takim polskim patriotą, to dlaczego trzyma pan w rządzie ministrów, którzy głosowali przeciwko ratyfikacji? Zdrajców Polski, jak pan powiedział? Ziobro, Wójcik. Oni głosowali przeciw, 20 posłów PiS głosowało przeciwko ratyfikacji, dzisiaj nazywa ich pan zdrajcą, jest pan takim hipokrytą, jakiego nie było w historii polskiego parlamentaryzmu – odpowiedział Premierowi poseł Borys Budka.

Następnie na mównicę wszedł szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, który zaprosił posłów do „Ody do radości”, hymnu Unii Europejskiej. Marszałek Witek odebrała mu głos.

– Hasło polexit nie zostało wymyślone przez opozycję. W rzadkim przypływie szczerości tajny plan ujawnił pan marszałek Terlecki. To po jego wystąpieniu podejmowaliście uchwalę, że trzeba być w UE. Obecności Polski w UE jest gwarancją niepodległości Polski, wyzwoliło nas z uścisku dziadka do orzechów, to przestrzeń rozwoju i bezpieczeństwa, gdzie gospodarka spotyka się z patriotyzmem. Wszystkie działania, które prowadzicie, wyprowadzające Polskę z Unii Europejskiej, są haniebne, są zdradą testamentu Ojca Świętego Jana Pawła II. – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Default image
Sebastian Pypłacz
Redaktor naczelny Śląskiej Opinii. Wiceprezes stowarzyszenia BoMiasto. Członek zarządu Związku Górnośląskiego.