Główna Wiadomości Opinie Podcasty

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Rząd czeka na podpis prezydenta Dudy

Podczas konferencji prasowej premiera Morawieckiego oraz ministrów Kamińskiego i Niedzielskiego poinformowano o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w miejscowościach na granicy z Białorusią.

Rada ministrów postanowiła wystąpić dzisiaj do Pana prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części województwa podlaskiego i części województwa lubelskiego – mówił premier.

Łącznie objętych stanem wyjątkowym będzie 183 miejscowości z województw podlaskiego i lubelskiego.


Restrykcje wprowadza istotne ograniczenia dla osób z zewnątrz, dla osób obcych na tym terenie, które chciałby się przemieszczać w tych miejscowościach. Straż graniczna, Wojsko Polskie i policja, która będzie pilnowała porządku w pasie granicznym musi mieć instrumenty efektywnego działania. Żadnych wycieczek, żadnych happeningów, żadnych manifestacji w tym pasie granicznym nie będzie można organizować. – przekazał szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Podczas konferencji członkowie rządu podkreślili, że granica Polski i Białorusi to również granica Unii Europejskiej. Minister Kamiński poinformował również o planowanych na Białorusi ćwiczeniach rosyjskiego wojska.

Natalia Wrocławska
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta. Prezeska stowarzyszenia BoMiasto.