Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Częstochowa: deratyzacja w centrum miasta
Od 27 sierpnia w centrum Częstochowy prowadzona jest specjalna akcja deratyzacyjna, która ma wyeliminować przypadki pojawiania się gryzoni m.in. w alei NMP. Montowane są stacje deratyzacyjne oraz pułapki, bezpieczne dla innych zwierząt.
W piątek na zlecenie Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Częstochowy Przedsiębiorstwo Usług Sanitarnych Jarchem rozpoczęło rozstawianie urządzeń w ramach akcji deratyzacyjnej, która została zaplanowana w centrum Częstochowy – w tym w ciągu alei Najświętszej Maryi Panny, w okolicach placu Biegańskiego oraz na skwerze „Solidarności” (łącznie akcja obejmie obszar ok. 14 ha).
Preparaty gryzoniobójcze – antykoagulanty jednodawkowe III generacji są wykładane w specjalnych stacjach deratyzacyjnych, które są zaplombowane oraz zamykane na specjalny klucz z dwoma zamkami.
Stacje deratyzacyjne przytwierdzane są do elementów infrastruktury miejskiej, tj. drzew, latarni, koszów na śmieci, ławek itp.
Ponadto w zależności od potrzeb dodatkowo rozmieszczane mogą być nowoczesne pułapki na szczury w głębi terenów zieleni miejskiej na obszarze objętym akcją deratyzacyjną.
Po montażu stacji deratyzacyjnych prowadzone będą okresowe kontrole preparatów (co 3–5 dni) do czasu zaprzestania pobierania ich przez gryzonie.
Zarówno stacje deratyzacyjne, jak i pułapki są bezpieczne dla innych stworzeń (w tym zwierząt domowych czy wolnożyjących kotów), ponieważ ich konstrukcja ma zapewnić, że dostać się do nich mogą tylko szczury. Poza tym preparaty w dawkach stosowanych w stacjach deratyzacyjnych nie są zabójcze dla większych zwierząt, a ewentualnym antidotum jest witamina K.
Akcja jest odpowiedzią na powtarzające się i nasilone w ostatnim czasie przypadki pojawiania się szczurów w centrum miasta, czego nie zniwelowały w wystarczającym stopniu standardowe działania deratyzacyjne prowadzone przez administratorów posesji i kontrolowane przez Straż Miejską, a także akcje odszczurzania określonych odcinków sieci kanalizacyjnej przez wodociągi.
Obok kilka zdjęć stacji deratyzacyjnych, a w załączeniu mapa określająca zasięg akcji deratyzacyjnej w centrum Częstochowy.
Urząd Miasta Częstochowy