Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Miastolab, czyli nowy projekt metropolitalny w Dąbrowie Górniczej
Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej przedstawiony został nowy projekt metropolitalny – Miastolab. Festiwal miejskich innowacji odbędzie się od 2 do 5 września br. w Fabryce Pełnej Życia pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Marcina Bazylaka. Mecenasem Projektu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Miastolab to projekt, który połączy w sobie konferencje, cykle debat, kino plenerowe, koncerty, warsztaty, targi i spotkania sąsiedzkie. Założeniem projektu jest wspólne poszukiwanie z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami nowych idei, innowacji i rozwiązań.
Festiwal będzie obejmował nie tylko konferencje i spotkania wybitnych fachowców, ale też pokaże, jak można planować miejską przestrzeń we współpracy z mieszkańcami. W programie przewidziane są ponadto m.in: pokazy filmowe, koncert „Muzyka Miasta” i piknik promujący społeczną aktywność i współpracę.
Wojciech Czyżewski, prezes zarządu Fabryki Pełnej Życia, przedstawiając program projektu podkreślił, że pojawią się w nim naprawdę najwybitniejsi specjaliści jeśli chodzi o miasto.
– Dzisiaj Rafał Matyja, Joanna Erbel czy Łukasz Franek są w stanie pokazać problemy miast w bardzo przekrojowy sposób. Dla nas najważniejsze jest to, żeby mieszkańcy mogli się spotkać z ekspertami i spotkać się ze sobą przy okazji koncertu kina czy pikniku. Miastolab to będzie przede wszystkim spotkanie z ekspertami, przestrzenią wymiany dyskusji, poszukiwaniem rozwiązań dla Fabryki Pełnej Życia, Dąbrowy Górniczej i innych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ale Festiwal miejskich innowacji będzie też kolejnym etapem naszego projektu. W Fabryce Pełnej Życia pokazujemy, że ten projekt cały czas realizujemy w oparciu o zasoby lokalnej społeczności i cieszę się z tego, że ludzie z każdym rokiem są coraz bardziej zaangażowani w dyskusję o mieście.
Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, mówił podczas spotkania o konieczności przenoszenia innowacji na grunt samorządowych aktów wykonawczych.
– Projekt Miastolab to będzie kolejne doświadczenie dla mieszkańców i urzędników, ale przede wszystkim jest to jedno wielkie zaproszenie dla ludzi, którzy chcą rozmawiać o miastach i przestrzeni. Przy tej dyskusji chcielibyśmy się wiele nauczyć. Jeśli dzisiaj ktoś mówi, że w Dąbrowie Górniczej dzieje się dużo innowacyjnych projektów, to ja mówię, że to jeszcze mało, że powinno ich być jeszcze więcej. Chcemy poznawać więcej nowych trendów i dowiedzieć się, jak zostać miastem jeszcze bardziej otwartym na innowacje. Nowe pomysły i inicjatywy, które zostaną zaprezentowane, mogą być wykorzystywane w politykach miejskich. Chodzi o to, żeby dobre praktyki zostały wdrożone i powszechnie stosowane. W tym celu muszą stać się oficjalnie obowiązującymi regulacjami, ujętymi w zarządzeniach czy uchwałach – podkreślił prezydent Bazylak.
Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wskazywał na konferencji na Fabrykę, jako przykład dla innych projektów miejskich.
– Cieszę się, że wspólnie podejmujemy tę inicjatywę. Gratuluję tej przestrzeni. Dobrze pokazuje innowacyjne podejście do miasta. Fabryka Pełna Życia jest miejscem, gdzie można spędzać wolny czas, ale też dyskutować.
Z jakich elementów składa się Miastolab?
Konferencja „Miejscy innowatorzy” (2 i 3 września) to cykl debat i wykładów z twórcami najciekawszych polityk miejskich, progresywnych rozwiązań i badań poświęconych miastom.
Na koncert „Muzyka Miasta” (3 września) zaproszeni są DJ-e i producenci muzyki elektronicznej, którzy przedstawią współczesną muzykę z miast całego świata w formie nocnego DJ-setu.
Miejskie kino plenerowe (4 i 5 września) będzie okazją do przeglądu najciekawszych filmów ostatnich lat opowiadających o miastach, ich problemach i wyzwaniach przed jakimi aktualnie stoją.
A „Ogród bez ogródek” to piknik sąsiedzki, na który zapraszamy mieszkańców, aby promować społeczne ogrodnictwo i ekologię.
Harmonogram wydarzeń:
2-3 września (czwartek-piątek):
Konferencja „Miejscy innowatorzy” – cykl debat i wykładów z twórcami najciekawszych polityk miejskich
• 2 września:
11.00 – 13.00 warsztat dla urzędników – Miasto dostępne – prowadzenie: Iwona Benek
11.00 – 18.00 Metropolitalne Forum Dobrych Praktyk – wydarzenie towarzyszące
14.00 – 17.00 wykłady: Michał Krzykawski, Joanna Erbel, Łukasz Franek, Hanna Gill – Piątek
18.00 – 20.00 debata: Koniec mitu Smart City. Co to znaczy być dzisiaj innowacyjnym? Prowadzący: Artur Celiński
• 3 września:
11.00 – 13.00 warsztat dla urzędników – Miasto otwarte – prowadzenie: Magdalena Mike
14.00 – 17.00 wykłady: Rafał Matyja, Jacek Wielebski, Paweł Jaworski, Bartosz Piziak
18.00 – 20.00 debata: Czy polskie miasta są innowacyjne? Prowadzący: Artur Celiński
3 września (piątek):
Muzyka miasta – DJ-set – współczesna muzyka z miast całego świata.
21.00-02.00 Muzycy: Kuba Sojka, Monster, Young Majli
4-5 września (sobota-niedziela):
Miejskie kino plenerowe – przegląd najciekawszych filmów ostatnich lat opowiadających o miastach, ich problemach i wyzwaniach przed jakimi aktualnie stoją.
• 4 września:
19:45-20:00 prelekcja Lecha Molińskiego (Miastomovie)
20:00-21:25 film „Marzycielki miast”, reż. Joseph Hillel
21:30-23:00 film „Rowery kontra samochody”, reż. Fredrik Gertten
• 5 września:
19:45-20:00 prelekcja Lecha Molińskiego
20:00-21:20 film „Natura Urbana”, reż. Matthew Gandy
21:20-22:15 „Do kogo należy miasto?”, reż. Hans-Christian Post
Ponadto 5 września (niedziela):
Ogród bez ogródek – piknik sąsiedzki promujący społeczne ogrodnictwo, ekologię i różne roślinne rozwiązania w mieście.
11:00-13:00 – warsztaty dla młodzieży cz.1 – „Od społecznego ogrodu do aktywizmu klimatycznego”
11:00-14:00 – warsztaty „Ogród dla Ziemi – jak to robić?” Jak założyć bioróżnorodny ogród, indywidualny, społeczny, przydomowy, czy miejski.
11:00-17:00 – Świetlica przyrodnicza – warsztaty dla dzieci
13:00-15:00 – warsztaty dla młodzieży cz.2
15:00-17:00 – rozmowa ogrodowa – łąki, ogrody, parki – o ludziach i nie-ludziach w mieście
Wydarzenia towarzyszące:
11:00 – 17:00 – Miejski Targ Roślinny – rozmowy z pasjonatami i hodowcami kwiatów, możliwość zakupu roślin
15:00 – 17:00 – Fabryka Pełna Pszczół – rodzinne warsztaty pszczelarskie z wykładem, rozmowami i pracą przy ulu
Wstęp na wszystkie imprezy podczas festiwalu jest wolny!
Fabryka Pełna Życia