Będzie więcej łóżek psychiatrycznych dla najmłodszych

Bielski Szpital Pediatryczny otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia- nieco ponad 1,5 mln zł z programu „Wsparcie inwestycji dla oddziałów psychiatrii dziecięcej w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2”.

Taka możliwość pojawiła się w maju, wtedy też bielska placówka złożyła swój wniosek. Dzisiaj wiemy, że będzie on realizowany. Inwestycja obejmuje przebudowę niezagospodarowanego dotąd drugiego piętra pawilonu nr 5, w którym obecnie mieszczą się poradnia zdrowia psychicznego (parter) oraz oddział psychiatryczny zamknięty (pierwsze piętro). Dzięki pozyskanym środkom uda się zwiększyć dostępność do łóżek całodobowych psychiatrycznych dla najmłodszych. Obecnie jest ich na tym oddziale 17, a będzie- 30. W planie jest też zakup niezbędnego wyposażenia.

– Już ślemy pisma do ministra i NFZ, aby nasz kontrakt został zwiększony –  mówi starosta Andrzej Płonka, który przypomina że starania o otwarcie całodobowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w bielskim szpitalu trwały prawie… 10 lat! Po otwarciu wszystkie łóżka zostały zajęte praktycznie w ciągu kilku dni! Samorządowiec nie kryje zadowolenia. -Wiemy, że wszędzie brakuje lekarzy, tymczasem psychiatrię dziecięcą mamy zabezpieczoną. Udało nam się wykształcić „swoich” psychiatrów, mamy rezydentów. To dzięki dobrej współpracy dyrekcji obu naszych szpitalu- Bielskiego Centrum Psychiatrii- Olszówka i „pediatryka”, za co obu paniom bardzo dziękuję- mówi bielski starosta.

Wartość zadania, to ponad 1,8 mln zł. Szpital otrzymał dofinansowanie w wysokości 85 % całości inwestycji. Pieniądze muszą być rozliczone do końca bieżącego roku. – Bardzo chciałbym, żeby nam się to udało a zostało niewiele czasu. Nie zapominajmy, że jesteśmy w trakcie pandemii, przed nami przetarg, a przedsiębiorcy mają zwykle o tej porze roku już pełny portfel zamówień. Zrobimy wszystko, żeby się udało – zapewnia samorządowiec.

UM Bielsko-Biała

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.