Profilaktyka 40 Plus. Jakie badania można wykonać?

Od 1 lipca wszyscy Polacy, którzy ukończyli 40 rok życia mogą zarejestrować się na wykonanie bezpłatnego pakietu badań profilaktycznych. W ten sposób Ministerstwo Zdrowia chce walczyć z chorobami przewlekłymi, które w początkowej fazie nie dają objawów. Trzeba zauważyć, że w związku z pandemią koronawirusa profilaktyka chorób znacznie spadła z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. czytamy na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Jakie badania znajdziemy w pakiecie?

Pakiety badań są podzielone na diagnostykę dla kobiet i mężczyzn. W ofercie znajdziemy również pakiet badań wspólnych. Jakie badania można wykonać? Podstawowe badania krwi, takie jak morfologia, stężenie glukozy czy poziom kreatyniny, pomiar poziomu cholesterolu, ogólne badanie moczu, badania w kierunku zmian wątrobowych oraz badanie prostaty dla mężczyzn. Dodatkowo wszystkim, którzy skorzystają z oferty badań profilaktycznych zostanie zmierzone ciśnienie, zbadany rytm serca oraz wykonane badania w kierunku obliczenia wskaźnika masy ciała.

Jak zarejestrować się na badania?

Aby zarejestrować się na badania należy wypełnić ankietę „Profilaktyka 40 Plus” w Internetowym Koncie Pacjenta, po jej wypełnieniu trzeba wygenerować e-skierowanie na badania i z nim udać się do odpowiedniej placówki diagnostycznej. Lista placówek znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia i w IKP. Na badania można zarejestrować się również dzwoniąc na infolinię 22 735 39 53 w godzinach od 8:00 do 18:00.

Wszystkie badania wchodzące w pakiet są wykonywane za darmo.

Natalia Wrocławska
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta.