Gra o życie na placu Ratuszowym

Jak udzielić pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej – mogą się dowiedzieć mieszkańcy Bielska-Białej, odwiedzając 21 lipca plac Ratuszowy. Do godz. 15.00 przy budynku Urzędu Miejskiego nr 6 Bielskie Pogotowie Ratunkowe prowadzi kolejną odsłonę akcji Gra o życie. Poza nauką udzielania pierwszej pomocy jest możliwość zaszczepienia się jednodawkową szczepionką przeciwko Covid-19 oraz obejrzenia wozu strażackiego Ochotniczej Straży Pożarnej Leszczyny od wewnątrz.

– Dzisiaj mamy kolejna odsłonę Gry o życie, czyli takiej akcji, podczas której uczymy udzielać pierwszej pomocy. Oprócz tego szczepimy – mamy ostatnią prostą w walce z koronawirusem w związku z tym zachęcamy do szczepień. Mamy jednodawkową szczepionkę Johnson&Johnson, można przyjść bez wcześniejszej rejestracji, tylko z dowodem osobistym i zaszczepić się – mówi Joanna Markieton z Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

To w namiocie ustawionym przy placu Ratuszowym 6, natomiast obok niego ekipa Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, uczniowie Powiatowego Zespołu Nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach specjalizacji ratownictwo medyczne oraz druhowie – ochotnicy Ochotniczej Straży Pożarnej z Leszczyn na fantomach uczą przechodniów jak udzielać pierwszej pomocy osobie nieprzytomnej i jak przeprowadzić prawidłową resuscytację krążeniowo-oddechową.

O to jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy zapytaliśmy jedną z uczennic szkoły w Brzeszczach.

– Musimy sprawdzić, czy jest bezpiecznie, bo podstawowa zasada brzmi – dobry ratownik to żywy ratownik, więc przede wszystkim należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Potem podchodzimy do osoby poszkodowanej i sprawdzamy, czy oddycha, pytając, czy nas słyszy i delikatnie nią potrząsając. Jeżeli nie ma reakcji, to sprawdzamy oddech, przykładając głowę do ucha i patrzymy na klatkę piersiową. Jeśli są dwa, trzy oddechy, to znaczy, że osoba oddycha i trzeba ją ułożyć w pozycji bezpiecznej. Natomiast jeżeli jest jeden oddech bądź wcale to przystępujemy do resuscytacji – standardowo 30 uciśnięć i dwa wdechy. Robimy tak, dopóki osoba nie odzyska przytomności bądź nie przyjedzie zespół ratownictwa medycznego lub kiedy się już zmęczymy. Jeżeli osoba odzyska przytomność, układamy ją w pozycji bezpiecznej i co minutę monitorujemy oddech – mówi Justyna Wilk.

Na placu Ratuszowym ratownikom medycznym towarzyszą druhowie – ochotnicy z OSP Leszczyny. Ci przyjechali tu jednym z swoich wozów bojowych.

– Prezentujemy sprzęt, którym dysponujemy do udzielania pierwszej pomocy. W tym przypadku jest to torba medyczna oraz deska ortopedyczna. Dla najmłodszych, którzy nas odwiedzą, przygotowaliśmy materiały dydaktyczne, które pomogą im w nauce udzielania fachowej, pierwszej pomocy. Oprócz tego można zwiedzić nasz pojazd, zobaczyć, jakim sprzętem dysponujemy – mówi Dominik Szczotka z OSP Leszczyny.

Akcja Gra o życie organizowana jest przez Bielskie Pogotowie Ratunkowe i Radio Bielsko cyklicznie. Tego lata to cykl środowych spotkań lipcowych, które odbywają się na terenie całego miasta. W ramach spotkań ratownicy uczą co robić w przypadku: urazu, przegrzania organizmu, zawału, udaru oraz jak zachować się w stanach nagłego zatrzymania krążenia czy potrącenia motocyklisty. Kolejne takie spotkanie 28 lipca. O tym, gdzie się odbędzie, Bielskie Pogotowie Ratunkowe poinformuje w najbliższych dniach.

UM Bielsko-Biała

Default image
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.