Częstochowa: kulturalnie w zabytkowej przestrzeni

Od tego tygodnia w szklanym pawilonie na Starym Rynku działa już Kawiarnia Alternatywa 21, a w najbliższy weekend do stolików pod dachem dołączą te na wolnym powietrzu.

Już w projekcie zakończonej wiosną rewitalizacji Starego Rynku założono, że prowadzenie kawiarni powierzone zostanie spółdzielni socjalnej. Dzięki wygranej w konkursie ofert – zorganizowanym przez gospodarza obiektu, czyli Muzeum Częstochowskie – spółdzielnia Jasne, że Alternatywa 21 otrzymała ogromną szansę na stworzenie w zabytkowej przestrzeni niebanalnego miejsca z ofertą bogatą nie tylko gastronomicznie, ale i kulturalnie. Otwarcie lokalu, który zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami  nie byłoby możliwe bez pomocy Jurajskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej.

Alternatywa 21 to nie tylko kolejny punkt na gastronomicznej mapie miasta. To lokalizacja z potencjałem, możliwościami i planami no to, by stworzyć w tej starej/nowej atmosferze dawnego rynku miejsce chętnie odwiedzane przez częstochowian, częstochowianki oraz turystów. Już teraz można tam oglądać wystawę ceramicznych rzeźb Marty Jędrzejewskiej, zaś wtorkowy wieczór otwarcia (20 lipca) połączony był z koncertem wrocławskiego artysty Janka Samołyka oraz wystawą malarstwa częstochowianina – Szymona Motyla.

 Mam nadzieję, że ci młodzi ludzie zapoczątkują nową historię tego miejsca – mówił podczas otwarcia Jarosław Marszałek, zastępca prezydenta miasta Częstochowy. – Jeśli wszyscy dołożymy starań, jest szansa, że Stare Miasto stanie się miejscem popularnym i lubianym przez mieszkańców.

To nie koniec nowości na Starym Rynku. Jeszcze tego lata udostępniona zostanie kolejna atrakcja – będzie to stała wystawa archeologiczno-historyczna usytuowana w przestrzeni muzealnej. Wizyta w nowej kawiarni to z pewnością doskonała okazja, by przy muzyce na żywo przyjrzeć się fantastycznym rzeźbom balansującym autorstwa Jerzego Kędziory, tańczącym fontannom i czasowym ekspozycjom. Lokal jest czynny od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 22.00. Dzierżawca będzie także obsługiwał mieszczące się w pawilonie publiczne toalety.

Kawiarnia Alternatywa 21 to młodsza siostra Klubokawiarni przy ul. Mielczarskiego 20. Oba lokale prowadzi Spółdzielnia Socjalna „Jasne, że Alternatywa 21”, która powstała z inicjatywy Gminy Miasta Częstochowy oraz Fundacji Oczami Brata w 2016 r. Obecnie Spółdzielnia Socjalna nadal jest spółdzielnią osób prawnych, a tworzy ją Fundacja Oczami Brata oraz Fundacja Imago.

– Naszym celem jest prowadzenie kawiarni samej w sobie, ale też lokalu, który funkcjonuje jako miejsce kultury. Założeń przyświeca nam wiele, bo równie ważnym celem jest uwrażliwianie mieszkańców na potrzeby osób z niepełnosprawnością i łamanie stereotypów, które ich dotyczą – mówił Paweł Bilski, prezes fundacji Oczami Brata.

Urząd Miasta Częstochowy

Default image
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.