Około 44% częstochowian w pełni zaszczepionych

43,8%, czyli ok. 95,3 tys. w pełni zaszczepionych mieszkańców to wynik Częstochowy z 14 lipca w zestawieniu porównującym szczepienia przeciwko Covid-19 w miastach i gminach naszego kraju. Nadal zachęcamy do szczepień!

Daje to naszemu miastu 190 miejsce na 2477 gmin w Polsce, co można uznać za wynik niezły. W zestawieniu miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców Częstochowa wypada już jednak przeciętnie zajmując 25 pozycję wśród 37 miast. Jest tak, ponieważ większe miasta mają generalnie wyższy odsetek w pełni zaszczepionych mieszkańców niż mniejsze miasta i gminy wiejskie, szczególnie te w niektórych regionach kraju.   

W ogólnym rankingu gmin prowadzi wprawdzie podwarszawska Podkowa Leśna (58,8%), ale w pierwszej dziesiątce rankingu jest 5 dużych miast wojewódzkich oraz Sopot, natomiast na samym końcu rankingu plasują się Czarny Dunajec (13,1%)  i Lipnica Wielka (13,2%), czyli gminy z powiatu nowotarskiego w województwie małopolskim. 

Wśród miast powyżej 100 tysięcy prowadzi Warszawa (57,6%), przed Wrocławiem (55%) oraz Gdańskiem (54,5%). Stolica województwa śląskiego zajmuje w rankingu miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców 7 miejsce z wynikiem 50,5%.

Wyższym od nas współczynnikiem może pochwalić się w województwie śląskim – z większych miast – jeszcze Sosnowiec (49%), Dąbrowa Górnicza (46,8%), Gliwice (46,3%), Ruda Śląska (45,2%) i Tychy (44,4%). Niżej z miast regionu plasuje się natomiast Bielsko-Biała, Chorzów, Rybnik, Bytom i Zabrze.

Zachęta do szczepień jest więc w naszym mieście ciągle jak najbardziej zasadna w kontekście informacji o ogólnym osłabieniu tempa szczepień, braku zgłoszeń wielu osób na szczepienie drugą dawką i zamykaniu kolejnych powszechnych punktów szczepień z powodu braku zapotrzebowania na szczepienia przeciwko Covid-19. Jeden z powszechnych punktów szczepień w Częstochowie – prowadzony przez Wojewódzkiego Szpital Specjalistyczny na Parkitce w punkcie przy alei Pokoju będzie działał jeszcze tylko w tym tygodniu. 

Powszechny punkt będzie utrzymany na razie w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej, w Częstochowie możliwość zaszczepienia daje też ok. 40 populacyjnych punktów szczepień w przychodniach oraz aptekach.

Lokalizację punktów szczepień w Częstochowie można wyszukać pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

O tym jak i gdzie można się zarejestrować na szczepienia:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/rejestracja

O loterii Narodowego Programu Szczepień można dowiedzieć się więcej:
https://www.gov.pl/web/loteria

Przypominamy, że rejestracja na szczepienia jest obecnie możliwa dla wszystkich chętnych, którzy ukończyli 12 rok życia.

Warto pomyśleć o szczepieniu, bo to może uchronić nas przed skutkami kolejnej fali groźnych zachorowań, przed którą ostrzegają epidemiolodzy i która jest – także u nas – tym bardziej prawdopodobna, im mniejszy będzie odsetek osób w pełni zaszczepionych.

Urząd Miasta Częstochowy

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.