Przebudowa DK79 w Jaworznie dzięki rządowemu wsparciu staje się faktem

Wczoraj minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wziął udział w konferencji prasowej organizowanej przez władze Jaworzna, dotyczącej przebudowy fragmentu drogi krajowej nr 79. Minister przekazał promesę na inwestycję w wysokości blisko 30 mln złotych. W konferencji wziął także udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

— Wieloletnie plany przebudowy odcinka drogi krajowej nr 79 przebiegającego przez Jaworzno i Byczynę właśnie wchodzą w fazę realizacji. Dzięki dotacji z budżetu państwa wybudowana zostanie estakada, która wyprowadzi ruch tranzytowy z centrum miasta. To inwestycja, która zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

— Infrastruktura drogowa w procesie i w systemie gospodarczym jest absolutnie kluczowa. Na pewno z tej „drogi” nikt nie będzie chciał schodzić. Najlepszym przykładem jest zapoczątkowany nowy projekt przez premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący kolejnych ogromnych inwestycji strategicznych, w których samorządy będą uczestniczyły. To bardzo dobra współpraca, na poziomie rządowym i na poziomie samorządowym daje wymierny efekt. Taka jest nasza ambicja, taki jest nasz cel — zazncazył wojewoda Jarosław Wieczorek.

Staraniem władz Jaworzna i Rządu RP przyznane zostały środki na budowę estakady oraz modernizację dotychczasowego przebiegu ul. Krakowskiej w Jaworznie – Byczynie. Obecnie przez centrum osiedla Byczyna w ciągu doby przejeżdża między 15 a 17 tys. samochodów, w tym większość (ok. 80 proc.) to tranzyt.

— Po wielu latach konsekwentnej pracy i starań oraz pozyskaniu środków zewnętrznych, budowa nowego śladu drogi krajowej oraz estakady, jako koniecznego elementu dla całego układu komunikacyjnego miasta, a przede wszystkim dla mieszkańców Byczyny, staje się możliwa do wykonania — dodał prezydent Paweł Silbert.

W ramach rozstrzygniętego przetargu w ciągu drogi krajowej nr 79 powstanie obwodnica dzielnicy Byczyna o długości ok. 1,5 km. Odcinek będzie poprowadzony nowym śladem po estakadzie. Inwestycja podniesie poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego, usprawni komunikację na pograniczu Śląska i Małopolski oraz uspokoi ruch w centrum dzielnicy Byczyna.

W ramach zadania powstanie droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Projekt przewiduje również realizację: chodników, zjazdów i dwóch zatok autobusowych, montaż urządzeń bezpieczeństwa ruchu, odwodnienie, wodociąg, przebudowy kolidujących urządzeń teletechniki, oświetlenie, zasilanie energetyczne, zieleń (wycinka i nasadzenia), budowę ekranów akustycznych typu „zielona ściana” i sygnalizacji świetlnej.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.