Młodzieżowy Strajk Klimatyczny o Ładzie Morawieckiego: skazujemy przyszłe pokolenia na katastrofę

Premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu zapowiadał, że Nowy Polski Ład będzie „wielkim programem inwestycyjnym” w zdrowie, rodzinę, demografię, infrastrukturę i gospodarkę, a przede wszystkim „inwestycją w człowieka”. W obliczu kryzysu klimatycznego najlepszą inwestycją w człowieka byłoby podjęcie natychmiastowych kroków w celu powstrzymania wzrostu globalnej średniej temperatury na poziomie 1.5 stopnia Celsjusza.

Temat klimatu i inwestycji w odnawialne źródła energii został niemalże pominięty podczas prezentacji Nowego Polskiego Ładu. W tym krótkim czasie nie można było jednak przejść obojętnie obok sformułowań, takich jak np. ”zielony konserwatyzm”. Podążając ścieżką business-as-usual z minuty na minutę  skazujemy teraźniejsze i przyszłe pokolenia na katastrofę. Nasze dotychczasowe podejście  ewidentnie nie działa i nie jest adekwatne do skali kryzysu. ”Zielony konserwatyzm” z pewnością nie zapewni nam takiego bezpieczeństwa, o którym mówili dziś rządzący. 

Podczas niezwykle krótkiej prezentacji strategii klimatycznej nie padły żadne szczegóły. Posługiwano się ogólnikami, czasem też enigmatycznymi sformułowaniami takimi jak „ekologiczne źródła energii”. Po raz kolejny pokazuje to absolutną ignorancję kryzysu klimatycznego, największego zagrożenia ludzkości (nie tylko Polek i Polaków!) przez rządzących.

Wszystkie filary, o których mówili politycy w dzisiejszej prezentacji Polskiego Zielonego Ładu nie będą miały żadnego znaczenia, jeżeli nie będą realizowane równolegle z radykalnymi działaniami klimatycznymi. Polski Nowy Ład w obecnej formie jest oznaką poddania się rządzących w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa naszemu społeczeństwu. 

Maya Irem Ozbayoglu, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Obrazek domyślny
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.