Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Dwa finisaże niebawem na Zamku Piastowskim
W najbliższym czasie, Zamek Piastowski w Raciborzu zaprasza do swojej siedziby na dwa finisaże wystaw czasowych. „Moje ceramiczne fascynacje” – to tytuł pierwszej wystawy prac ceramicznych, wykonanych przez Roberta Brodę, której finisaż odbędzie się we wtorek 18 maja o godz. 17:00. Natomiast na drugi finisaż –wystawa malarstwa sztalugowego, autorstwa Wiesława Mazura zapraszamy tydzień później, 25 maja również o godz. 17:00. Oba wydarzenia odbędą się w salach żyrandolowych, w domu książęcym dawnej siedziby Piastów, wstęp bezpłatny. Poznajcie autorów prac!
Robert Broda – rocznik 1969, z wykształcenia pedagog, nauczyciel, z zawodu wychowawca, autor wystawy prac ceramicznych, od 15 lat związany z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Jaworzu. Człowiek wielu pasji – przewodnik beskidzki, instruktor wspinaczki, kajakarstwa, survivalu czy łucznictwa. Autor wystawy swą przygodę z ceramiką rozpoczynał przed sześcioma laty w 2015 roku, pod okiem Piotra Skiby – garncarza sod Lublina, autora książki „Garncarstwo. Sztuka pięciu żywiołów”. Początkowo jego zainteresowania oscylowały wyłącznie wokół koła garncarskiego i naczyń o charakterze czysto utylitarnym z czasem zaczęły ewoluować.
Jego prace eksponowane w dawnej siedzibie Piastów możemy podzielić na dwie części. Pierwsza to naczynia, inspirowane w mniejszym lub większym stopniu historią, repliki wczesnośredniowiecznych wykopalisk. Prace te mają odniesienie do aktywnej działalności w Stowarzyszeniu „Drengowie znad Górnej Odry”. Część druga ma charakter bardziej swobodny, zarówno w formie – elementy rzeźbiarskie, ażury jak i kolorystyce czy technice wypału.
Druga wystawa, to prace Wiesława Mazura, który przez całe swoje artystyczne życie trudnił się malarstwem sztalugowym. Do zaprezentowania obrazów na Zamku Piastowskim dążył jego syn Mariusz Mazur. To dzieła, które po raz pierwszy zostały pokazane szerszemu gronu.
Wiesław Mazur (1938 – 2006) ur. w Nadwórnej (obecnie Ukraina). Z zamiłowania malarz i rzeźbiarz, związany z Opolszczyzną animator kultury. Z zawodu dekorator i projektant realizujący się w reklamie. W domach kultury w Paczkowie i Nysie, prowadził m.in. kółka plastyczne dla dzieci i młodzieży, posiadając uprawnienia I kat. Zorganizował w Nysie Klub Plastyków Nieprofesjonalnych, zrzeszając w nim okolicznych twórców. W tamtejszym domu kultury stworzył galerię Sztuki Nieprofesjonalnej oraz zamiejscową Galerię Sztuki Współczesnej. Tę ostatnią we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych w Opolu. Współtworzył z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Paczkowie plenery malarskie dla amatorów, będąc ich komisarzem i kierownikiem organizacyjnym. W ostatnich latach pracy zawodowej kierował Ośrodkiem Kultury, Sportu i Wypoczynku we Frączkowie. Prowadził tam m.in. koło plastyczne dla dzieci i Klub Plastyków Nieprofesjonalnych. W ramach współpracy ze Szkołą Muzyczną w Nysie organizował cykliczne koncerty muzyki współczesnej i dawnej. Przez całą karierę artystyczną uprawiał malarstwo sztalugowe, próbował również realizować się w rzeźbie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Miał też kilka wystaw indywidualnych. Posiadał na swoim koncie wiele realizacji projektów wnętrz.
Kolekcja, którą można zobaczyć na Zamku Piastowskim powstała w ostatnim okresie jego życia i nigdy nie była wystawiana. Dla zwiedzających to możliwość zetknięcia się z ostatnimi pracami, przeżycia czegoś nowego, impulsem do przemyśleń albo do prostej refleksji, że mimo niesprzyjających okoliczności (pandemia i wszelkie towarzyszące temu obostrzenia) kultura ma się dobrze i jest nieprzemijająca.
Punkt Informacji Turystycznej na Zamku Piastowskim w Raciborzu