Premier z wizytą w gliwickim punkcie szczepień

Na terenie lodowiska Tafla w Ośrodku Sportu Politechniki Śląskiej uruchomiono punkt szczepień, gdzie docelowo każdego dnia będzie można zaszczepić nawet 3 tys. osób. Gliwicki punkt odwiedził dziś premier Mateusz Morawiecki, któremu towarzyszył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

3500 zaszczepionych w pierwszych dniach działania

Punkt szczepień przeciw Covid-19, który powstał dzięki współpracy wojewody śląskiego, władz Gliwic, dyrekcji Śląskiego Oddziału NFZ i Politechniki Śląskiej, działa w hali gliwickiego lodowiska od 29 marca. Już w pierwszych dniach funkcjonowania – do 2 kwietnia, szczepionkę przyjęło w nim 3500 osób. – Chciałbym podziękować za dobrą współpracę. To jest nasz narodowy, wspólny, ogólnospołeczny cel –  jak najszybciej zaszczepić jak największą liczbę ludzi i pozbyć się pandemii – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Współpraca w Gliwicach to dobry symptom. To pokazuje, że niezależnie od tego, kto skąd pochodzi, mamy jeden, wspólny cel – dodał szef polskiego rządu.

W placówce na dużej przestrzeni 2000 m2 znajduje się 10 w pełni wyposażonych stanowisk, gdzie odbywa się kwalifikacja oraz samo szczepienie. Z czasem ich liczba ma zostać podwojona, a docelowo w punkcie zaszczepić będzie można 3 tys. osób dziennie. Na wypadek konieczności udzielenia specjalistycznego wsparcia medycznego na miejscu funkcjonuje także punkt pierwszej pomocy. Do dyspozycji przyjeżdżających jest też duży parking, a wszystkie miejsca w hali dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Narodowy Program Szczepień rozkręca się 

W Gliwicach szef rządu mówił również o skuteczności szczepionek i o realizacji Narodowego Programu Szczepień. – Już ta pierwsza dawka bardzo dużo pomaga, ona przynajmniej sprawia tyle, że bardzo rzadko następuje ciężki, tragiczny przebieg Covid-19, a więc naprawdę warto. Dzisiaj widzimy po różnych grupach, takich jak medycy, takich jak pensjonariusze domów pomocy społecznej, że szczepionka działa bardzo dobrze. Tam, gdzie to szczepienie odbyło się na danej populacji w sposób masowy, udało się ochronić życie bardzo wielu osób – mówił premier Mateusz Morawiecki. – Dzisiaj rozwijamy Narodowy Program Szczepień, program szczepień powszechnych. To znaczy, że w każdym powiecie jest przygotowywany punkt na tą dużą liczbę szczepionek, która do nas przybędzie – zapowiedział.

Narodowy Program Szczepień przyspieszy przede wszystkim za sprawą większych niż do tej pory dostaw szczepionek. Żeby jak najsprawniej obracać dostarczonymi dawkami, rząd przekazuje środki na infrastrukturę i koordynuje cały proces szczepień. W ramach podejmowanych działań:

  • część dotychczasowych punktów szczepień jest przekształcanych w Punkty Szczepień Powszechnych,
  • rozszerzana jest sieć punktów – obok już istniejących ponad 6 tys. na terenie całego kraju powstanie kilkaset nowych,
  • w każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu będą funkcjonowały średnio dwa duże punkty szczepień,
  • w Punktach Szczepień Powszechnych zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia wykonywanych będzie ok. 200 zastrzyków,
  • punkty w miastach powyżej 50 tys. mieszkańców będą miały wydajność na poziomie 500 dawek.

Rząd uruchamia także program pilotażowy dla rejonów, które teraz borykają się z dostawami szczepionek. Zakłada on szczepienie m.in. w punktach drive-thru.

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

Default image
Informacja Prasowa
Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.