Koniec pustych obietnic, czas ratować ludzi i klimat

Kto w debacie ekologicznej pokonałby czołowych polskich polityków? Nastolatkowie. Climate Reality Project postanowił sprawdzić poziom wiedzy dotyczącej zmian klimatów wśród młodzieży. Podczas specjalnego szkolenia okazało się, że wiedzą więcej od wielu posłów i senatorów.

Katarzyna Niemier, aktywistka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu:

„Nie jesteśmy w stanie dłużej ignorować nieodpowiedzialnych decyzji rządzących, które zamiast wyprowadzać nas z kryzysu klimatycznego, skazują nas na niepewną przyszłość. Walczymy o sprawiedliwość dla wszystkich grup społecznych, dlatego działania związane ze sprawiedliwą transformacją energetyczną muszą zacząć się natychmiast. Boimy się pochopnych ustaleń, które będą miały miejsce przy dalszym odwlekaniu tej sprawy. “

11 marca 2021 Młodzieżowy Strajk Klimatyczny oraz Climate Reality Project zorganizowały warsztaty online pt. “Dość pustych obietnic w sprawiedliwej transformacji”.Podczas warsztatu uczestniczki i uczestnicy połączyli przewodnie hasło przypadającej na 19 marca br. Światowej Mobilizacji Młodzieżowych Ruchów Klimatycznych “Skończył się czas na puste obietnice” (No more empty promises) z tematem „sprawiedliwej transformacji”.

 „Mamy rocznicę wybuchu pandemii, gdy z jednej strony napływają informacje o docierającej do Polski trzeciej fali zachorowań na koronawirusa, a z drugiej docierają wiadomości o 2020 jako najcieplejszym roku w historii Europy. Będąc w środku kryzysu zdrowotnego, nie możemy zapominać o nadchodzącym kryzysie klimatycznym – mówi Patryk Białas, koordynator polskich liderów Climate Reality Project. – Czas na zielony restart gospodarki. Czas na sprawiedliwą transformację regionów węglowych.

Pracując nad “Polityką Energetyczną Polski do roku 2040” czy założeniami “Terytorialnego Plan Sprawiedliwej Transformacji województwa śląskiego” aktywiści i aktywistki punktowały puste obietnice składane bez pokrycia w faktach:

  • odwlekanie w czasie konkretnych rozwiązań, brak planu działania rozpisanego na poszczególne lata,
  • brak edukacji społecznej i zrozumienia istoty sprawiedliwej transformacji przez osoby niespecjalistyczne,
  • chęć centralizacji decyzji i działań, brak wsparcia dla oddolnego zaangażowania,
  • brak szczegółowego opisania kroków, które mają doprowadzić do zakładanego efektu oraz opisu skutków dla poszczególnych grup społecznych,
  • cele redukcji nie są zgodne z konsensusem naukowym. Założenia rządu nie są adekwatne do celów, które powinny być zrealizowane zgodnie z wytycznymi IPCC,
  • brak procedur i przepisów dla prosumentów,
  • brak planu na tworzenie infrastruktury dla OZE,
  • brak inwestycji w naukę i rozwój technologii.

Pozorowane działania władz różnych szczebli nie są tylko polską bolączką, dlatego właśnie dzisiaj ma miejsce globalna mobilizacja ruchów klimatycznych, w tym polskiej części Fridays For Future – Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Oto fragment komunikatu MSK ogłaszającego strajk na 19 marca 2021: “Od podpisania porozumienia paryskiego minęło już pięć lat, od publikacji alarmującego, piątego Raportu IPCC – aż siedem. Chciałybyśmy i chcielibyśmy móc stwierdzić, że sytuacja uległa poprawie, lecz byłaby to zwyczajnie nieprawda. Kryzys klimatyczny pogłębia się i eskaluje, a bezczynność rządów jedynie dolewa oliwy do ognia. (…)

My, polscy aktywiści i polskie aktywistki, również dołączamy do działań. Wierzymy, że inny świat nadal jest możliwy. Możemy go jednak osiągnąć jedynie poprzez natychmiastowe działania, prowadzące do powstrzymania dalszej eskalacji kryzysu klimatycznego. Osoby sprawujące władzę muszą zaprzestać zwodzenia opinii publicznej fałszywymi sygnałami, jakoby ich działania były wystarczające i zacząć postępować w sposób właściwy prawdziwemu przywództwu. Tylko wtedy inny świat będzie możliwy. Skończył się czas na puste obietnice – pora działać, bo stawką jest nasze przetrwanie”.

The Climate Reality Project

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.