W Katowicach powstanie nowy park

W katowickich Bogucicach powstanie nowy park. Powierzchnia 7 hektarów zostanie zrewitalizowana z uwzględnieniem istniejących już ścieżek, ukształtowania terenu i właściwości naturalnych. Miejsce wzbogaci się o nową roślinność, punkt widokowy, plac zabaw dla dzieci oraz małą architekturę.

Dobre miasto musi tworzyć przestrzeń ekumeniczną – w tym sensie, że w przestrzeni każdy ma prawo do poczucia się u siebie. Nie znam ludzi, którzy źle czuli by się w zielonej przestrzeni. W parku, wśród drzew. To przestrzeń, gdzie łączy się zarówno potrzebę rekreacji, wypoczynku, jak i zdrowotną. Dlatego taki ważna jest przestrzeń zielona w mieście – mówił podczas konferencji prasowej radny katowickiej Komisji Klimatu, Jarosław Makowski. – Nie jest tajemnicą, co potwierdzają ostatnie badania: w zielonym mieście żyje się nie tylko przyjemniej, ale i dłużej – dodał radny.

O park zabiegali mieszkańcy podczas konsultacji społecznych przeprowadzonych w zeszłym roku. Rewitalizacja miejsca pozwoli na spędzanie czasu w sposób aktywny, blisko natury. Przy ulicy Leopolda znajduje się zbiornik wodny, dzięki planom zagospodarowania przestrzennego jego ekosystem nie zostanie naruszony, a w przyszłości będzie mógł posłużyć jako zbiornik retencyjny.

Koncepcja zakłada jak najmniejszą ingerencję w środowisko naturalne i występujące siedliska poprzez połączenie ukształtowanego już krajobrazu z nowo wprowadzonymi elementami zagospodarowania parku. Jego całkowita powierzchnia to 7 hektarów. Projektowane ścieżki poprowadzone będą po śladzie istniejących przedeptów i wykonane zostaną z materiałów przepuszczalnych. W planach jest także mała architektura wykonana z naturalnych elementów, jak kamień czy drewno. Koncepcja zakłada stworzenie punktu widokowego wykorzystującego naturalne ukształtowanie terenu, a także dostosowanego dla osób niepełnosprawnych. – możemy przeczytać we wpisie prezydenta Katowic, Marcina Krupy.

Natalia Wrocławska
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta.