Koniec ery węgla na Śląsku. Czy jesteśmy na to gotowi? – podsumowanie debaty

Co sądzą o pomyśle budowy nowej kopalni w Mysłowicach? Czy wyobrażają sobie Śląsk bez węgla? I skąd będziemy czerpać energię w zimę? To pytania, z którymi zmierzyli się eksperci do spraw transformacji energetycznej: Marta Antczak z WWF Polska, Izabela Zygmunt z Polskiej Zielonej Sieci, Joanna Flisowska z Greenpeace Polska, Radosław Gawlik ze  Stowarzyszenia Ekologicznego Eko Unia i dr Łukasz Trembaczowski z Uniwersytetu Śląskiego.

Podczas ponad godzinnej debaty online organizowanej przez Stowarzyszenie BoMiasto specjaliści zwrócili uwagę m.in. na bezpieczeństwo energetyczne związane ze źródłami odnawialnymi. – Wszyscy słyszeliśmy doniesienia z Texasu, gdzie atak arktycznej zimy spowodował blackout i bardzo duże kłopoty z energią – powiedziała Izabela Zygmunt, ekspertka ds. transformacji energetycznej Polska Zielona Sieć. – Źródłem które najlepiej sobie poradziło były turbiny wiatrowe. Wbrew różnym doniesieniem ludzi niechętnych energetyce odnawialnej, prawda wygląda tak, że z niskimi temperaturami nie poradziły sobie ani elektrownie węglowe, ani elektrownie atomowe. Najlepiej działały elektrownie wiatrowe – podkreśliła ekspertka. Ze swoją przedmówczynią zgodziła się szefowa kampanii klimat i energia Greenpeace Polska. – Pogodę jesteśmy w stanie przewidzieć, może nie zawsze z bardzo dużym wyprzedzeniem, ale mimo wszystko jest ona przewidywalna. Natomiast awarię wielkich bloków chociażby węglowych nie są przewidywalne – zaznaczyła Joanna Flisowska.  

Jednym z tematów spotkania były także powody odejścia od węgla. Rozmówcy zwracali uwagę nie tylko na aspekty ekonomiczne i klimatyczne, ale także zdrowotne. – Węgiel zabija jako surowiec dostępny w celach grzewczych. Przyczynia się do realnych zgonów i poważnych chorób układu oddechowego i krwionośnego – powiedziała Marta Anczewska, specjalistka ds. polityki klimatyczno-energetycznej WWF Polska. 

Uczestnicy debaty odpowiadali także na pytania internautów. Jedno z nich dotyczyło planów uruchomienia nowej kopalni w Mysłowicach. Eksperci wyraźnie zaznaczyli, że deklaracja o zapewnieniu w kopalni miejsc pracy na najbliższe 20 lat jest nierealna. – Czas dorożek się skończył. Teraz inwestujemy w samochody elektryczne, a kopalnia jest właśnie taką dorożką i do tego jeszcze zdezelowaną – zaznaczył Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Eko Unia. 

Debata „Koniec ery węgla na Śląsku. Czy jesteśmy na to gotowi?” zorganizowana została w ramach kampanii społecznej Stowarzyszenia BoMiasto „Śląsk bez węgla”.  Kolejne spotkanie odbędzie się 25 lutego i transmitowane będzie na profilu facebookowym Śląska Opinia. 

Posłuchaj w przeglądarce i w aplikacjach z podcastami.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG
Obrazek domyślny
Karolina Skórka

Prowadząca główne wydanie Śląskiej Opinii.