Zadymka festiwalem 2020 roku

Znamy już wyniki organizowanej przez miesięcznik Jazz Forum Ankiety Krytyków Jazz Top 2020. W kategorii najlepszy festiwal zwycięstwem (ex-aequo) podzieliły się dwa festiwale: LOTOS Jazz Festival – 22. Bielska Zadymka Jazzowa oraz wrocławski Jazz nad Odrą.

Bielska Zadymka Jazzowa zwyciężyła w kategorii najlepszy festiwal oraz koncert roku, za jaki uznana została zadymkowa gala zorganizowana w NOSPR w Katowicach z udziałem Rona Cartera, Richarda Galliano oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Adama Sztaby. Dodatkowo, w kategorii nadzieja roku – muzyk na pierwszym miejscu znalazła się młoda bielska saksofonistka Marta Wajdzik, której debiutancką płytę My Planet w 2020 roku wydało Stowarzyszenie Sztuka Teatr, jej promocja odbyła się podczas LOTOS Jazz Festival 22. Bielskiej Zadymki Jazzowej.

Nadzieją roku wśród zespołów jest O.N.E. Quintet – grupa, w której gra kontrabasistka i kompozytorka z Bielska-Białej Kamila Drabek. Muzykiem wszech czasów został zmarły przed kilkoma laty trębacz Tomasz Stańko, który przez lata współorganizował drugi z jazzowych festiwali w Bielsku-Białej – Jazzową Jesień, obecnie festiwal nosi jego imię. 

Wyniki ankiety w poszczególnych kategoriach opublikowane zostały na stronie: http://jazzforum.com.pl/main/news/jazz-top-2020-ankieta-krytykow1
Koncert roku – festiwalowa gala, zarejestrowana przez europejską telewizję kulturalną Arte, dostępna na stronie: https://www.arte.tv/pl/videos/RC-018757/bielska-zadymka-jazzowa-2020/

Urząd Miejski w Bielsku-Białej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.