Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Zielone dachy i ogrody na ścianach – tego chcą radni Katowic
Członkowie katowickiej Komisji Klimatu zwrócili się do przewodniczącego Rady Miasta o przygotowanie analizy dotyczącej możliwości zwolnienia od podatku od nieruchomości budynków mieszkalnych w ramach projektu intensyfikacji powstawania terenów zielonych w obrębie Śródmieścia Katowic. Analiza ma pomóc w przygotowaniu stosownej uchwały Rady Miasta.
Istotą regulacji powinna być możliwość zwolnienia od podatku od nieruchomości lub innych form wsparcia dla właścicieli budynków mieszkalnych w obrębie Śródmieścia Katowic, nie związanych z działalnością gospodarczą, na których wykonane zostały zielone dachy lub zainstalowane ogrody wertykalne. Program wsparcia udzielanego na podstawie projektu uchwały mógłby zapewnić intensyfikację i rozwój terenów zieleni w Katowicach.
Zielone dachy, jak również ogrody wertykalne na ścianach nie tylko pełnią funkcję estetyczną, ale oferują również wiele korzyści, a w dłuższej perspektywie pozwalają zaoszczędzić środki finansowe. Zielone dachy chronią membranę dachową przed ekstremami temperaturowymi, gradem i czynnikami atmosferycznymi, przedłużając tym samym jej żywotność. Odciążają kanalizację miejską, w szczególności przy silnych opadach. Struktura i roślinność zielonego dachu zatrzymuje wilgoć, a następnie wyparowuje ją do atmosfery.
Zielone dachy, jak również ogrody wertykalne na ścianach efektywnie ochładzają budynki, dostarczają wodę do atmosfery i wyłapują drobne zanieczyszczenia powietrza. Zielone dachy stanowią obecnie silną tendencję w budownictwie nowoczesnej architektury miejskiej. Dodatkowo tereny zielone zmniejszają miejskie wyspy ciepła.
Podobne inicjatywy podjęły już władze Krakowa, Wrocławia i Poznania. Wspólna praca Komisji Klimatu i Rady Miasta przełoży się na inicjatywę uchwałodawczą Komisji i wpisze się w pomysł, aby Katowice ubiegały się o tytuł Zielonej Stolicy Europy.
Koalicja Obywatelska Katowice