Oświetlenie do wymiany – rusza modernizacja oświetlenia w Tychach

Nowe słupy oświetleniowe i ponad 2300 nowych, energooszczędnych opraw ledowych zostanie zamontowanych na osiedlach A, B, E, F, N, O, U i T i na tzw. Starych Tychach. Zastąpią stare, zniszczone oprawy i betonowe latarnie. Umowa z wykonawcą na realizację tego zadania została kilka dni temu podpisana, wkrótce rozpoczną się pierwsze prace. 

W ramach projektu „ Modernizacja systemu oświetlenia w Tychach – obszar 2 i 4” zostanie zamontowanych w obszarze 2, obejmującym osiedla D, E, F, N, O, U i T – 1631 opraw (w miejsce obecnych 1463), a w ob szarze 4, obejmującym osiedla A, B i tzw. Stare Tychy – 677 (w miejsce obecnych 615 opraw). Zakres projektu obejmuje m.in. wymianę istniejących opraw na nowe, energooszczędne oraz wymianę większości słupó w oświetleniowych. 

To kolejny projekt związany z modernizacją oświetlenia w Tychach. Stare, betonowe słupy i zużyte oprawy zostaną wymienione na nowe, zdecydowanie bardziej energooszczędne i ekologiczne. Dzięki nim ulice i chodniki będą także lepiej oświetlone, zwiększy się więc bezpieczeństwo mieszkańców. Na usunięciu starych, brzydkich betonowych latarni zyska także estetyka miasta, które podzieliliśmy na cztery obszary , w kolejnych latach będziemy więc kontynuować wymianę oświetlenia w Tychach – mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów. 

Dwa kolejne obszary zostały objęte projektem pn.„Modernizacja systemu oświetlenia w Tychach – obszar 1 i 3 ” obejmującym modernizację oświetlenia ulicznego terenu pomiędzy ulicami Beskidzką – Sikorskiego – Armii Krajowej – Niepodległości wraz z osiedlem W, Przemysłową, Metalową, Fabryczną, Targiela, Strzelecką, Bajkową oraz modernizację węzła na skrzyżowaniu Oświęcimskiej i Beskidzkiej ( obszar 1). W zakres projektu wchodzi także teren pomiędzy linią kolejową Katowice – Bielsko – linią kolejową Tychy – Tychy lodowisko – Al.Bielska – ulica Myśliwska (obszar 3). Obecnie trwa przygotowanie postępowania przetargowego, urząd miasta planuje ogłosić przetarg jeszcze w tym roku. 

W projekcie, którego realizacja właśnie się rozpoczyna, dotyczącym obszaru 2 i 4, wykonawca ( FBSerwis SA oraz ELMAX ŻYWICKI Sp. z o.o.) w pierwszej kolejności sporządzi harmonogram rzeczowo-finansowy oraz projekt tymczasowej organizacji ruchu drogowego, który musi uzyskać pozytywną opinię MZUiM w Tychach. 

Po zaakceptowaniu powyższych dokumentów przekażemy wykonawcy placu budowy. Wykonawca planuje rozpoczęcie robót budowlanych na początku przyszłego roku jednak wszystko jest uzależnione od panujących warunków atmosfery cznych – mówi Hanna Skoczylas – z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju. 

Całkowita wartość tego projektu wynosi prawie 15,8 mln zł (dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi ponad 9,6 miliona złotych). 

Zakończenie prac jest planowane do 30 sierpnia 2021 roku. 

To już kolejny projekt dotyczący oświetlenia realizowany w Tychach. We wrześniu 2020 roku zakończyła się modernizacja systemu oświetlenia w ramach programu SOWA, w ramach, którego wymieniono na kilkunastu tyskich ulicach ponad 670 starych opraw na LED- owe. 
na zdj. Oświetlenie wykonane w ramach programu SOWA.

Urzędu Miasta Tychy 

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.