Wystartowała druga edycja LeadAIR 2.0 – pomagamy miastom pokonać smog

Zbadanie potrzeb, identyfikacja wyzwań, poszukiwanie finansowania, współpraca regionalna i dobra komunikacja z mieszkańcami – to kluczowe kroki, które muszą podjąć włodarze miast, by skutecznie zacząć zwalczać smog. 25 listopada 2020 r. rozpoczęła się druga edycja programu LeadAIR, który wspiera samorządy w planowaniu działań związanych z wymianą źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz czystym transportem.


W programie weźmie udział 15 miast z całej Polski, reprezentowanych przez prezydentów i burmistrzów oraz osoby odpowiedzialne za obszar związany z jakością powietrza. LeadAIR potrwa sześć miesięcy – uczestnicy programu wezmą udział w szkoleniach, warsztatach i konferencjach, otrzymają także indywidualne wsparcie eksperckie w wybranym przez siebie zagadnieniu związanym ze zwalczaniem smogu. Wśród omawianych tematów będą zarówno podpowiedzi, odczego powinno się rozpocząć analizę antysmogowych itermomodernizacyjnych potrzeb w gminie, jak i omówienie dostępnych narzędzi oraz nowych technologii, z których już dziś mogą korzystać samorządy zainteresowane poprawą jakości powietrza.

Walka ze smogiem to trudny, złożony i kosztowny proces, który jest niezbędny dla poprawy jakości życia w naszym kraju. Chcemy wspólnie budować wartości i wiedzę, które w perspektywie 5-10 lat przełożą się na odczuwalne zmiany. Polska nie może dłużej lekceważyć problemu brudnego powietrza. Jednak każde miasto jest inne i boryka się z innymi trudnościami. Dlatego w ramach LeadAIRa wspieramy dialog, dzielenie się wiedzą i długofalowe planowanie – podkreśla Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

W drugiej edycji programu LeadAIR – pomagamy miastom pokonać smog biorą udział: Boguchwała, Bytom, Jastrzębie Zdrój, Kartuzy, Leśna, Lidzbark, Myślenice, Nowy Targ, Pelplin, Piastów, Pszczyna, Rydułtowy, Sandomierz, Wilamowice i Włocławek.

Kontekst programu LeadAIR


Każdego roku w Polsce z powodu złego powietrza umiera ok. 45 tys. osób, a polskie miasta dominują wśród najbardziej zanieczyszczonych w całej Unii Europejskiej. Źródłem zanieczyszczeń jest głównie niska emisja – spalanie niskiej jakości paliw w indywidualnych instalacjach, ale nie tylko. Do tego dochodzą emisje z transportu, przemysłu i energetyki. Tymczasem mieszkańcy są coraz bardziej świadomi zagrożeń płynących ze smogu i domagają się skutecznych działań i wygrywają sądowe procesy przeciwko skarbowi państwa o utratę zdrowia.


Patronami programu LeadAIR są Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Partner medialny – portal wysokienapiecie.pl.

Więcej informacji: forum-energii.eu/pl/wydarzenia/leadair-inauguracja

Forum Energii

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.