Ze Śląska o Śląsku, Polsce i Europie
Kończy się inwestycja na lotnisku w Kaniowie w powiecie bielskim
O prawie 300 m został wydłużony pas startowy lotniska w Kaniowie. Inwestycja jest na etapie odbiorów.
Na terenie Bielskiego Parku Technologicznego, Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji zakończono inwestycję, która z 700 m wydłużyła utwardzony pas startowy do 995 m. Droga została też poszerzona- z 24 do 30 m.
„Rozbudowa pasa to odpowiedź na oczekiwania klientów lotniska, to kwestia głównie bezpieczeństwa. Wiadomo, że na dłuższym i szerszym pasie łatwiej wylądować nawet jeśli jest gorsza pogoda”– mówi Andrzej Płonka, starosta bielski. Samorządowiec uspokaja, że mowa wyłącznie o ruchu małych statków powietrznych. „Słyszałem obawy mieszkańców, że będą tu latać większe samoloty. Nie będą. To lotnisko ma służyć ruchowi małych jednostek, góra 10, 12-osobowych”– mówi starosta Płonka.
Małe statki powietrzne mogą w Kaniowie zatankować albo zaparkować w hangarze. Są to głównie loty biznesowe, rzadziej rekreacyjne. Coraz częściej jednak zdarza się, że ktoś przylatuje tu w celach turystycznych, bo chce zwiedzić Oświęcim czy Kraków. Ważną częścią przedsięwzięcia są hale, w których odbywa się działalność gospodarcza związana z lotnictwem, a także produkcja z branży automotiv.
Bielski park powstał przy udziale środków unijnych w 2008 r. na pokopalnianej hałdzie w Kaniowie, na granicy Czechowic-Dziedzic i gminy Bestwina. Jednym z jego 3 udziałowców był Powiat Bielski. Obecnie udział samorządu wynosi kilka procent, reszta to prywatni inwestorzy.
Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej