Z poezją i humorem, czyli fraszki Jana Sztaudyngera i innych

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty zaprasza 25 października 2020 /niedziela/ godz. 12.00 na Krakowski Salon Poezji w Rudzie Śląskiej.

W programie: „Z poezją i humorem, czyli fraszki Jana Sztaudyngera i innych
Prowadzenie i recytacja: Nina Siwy i Jakub Podgórski
Oprawa muzyczna: Iwo Czajkowski

Jan Sztaudynger to wybitny polski pisarz, poeta, eseista, tłumacz, satyryk oraz znawca i propagator lalkarstwa, najbardziej znany z humorystycznych fraszek, których napisał około pięciu tysięcy. Z twórczością Jana Sztaudyngera można zapoznać się, czytając takie książki jak „Piórka”, „Puch ostu”, „Różowe piórka”, „Zwrotki dla Dorotki” oraz „Szczęście z datą wczorajszą”.
Urodził się 28 kwietnia 1904 roku w Krakowie. Studiował polonistykę i germanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, lecz ukończył również Studia Pedagogiczne – w 1927 roku uzyskał tytuł doktora. Następnie pracował jako nauczyciel języka polskiego – wykładał w gimnazjach oraz seminariach nauczycielskich w Dębicy, Bydgoszczy oraz Poznaniu. Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany i przesiedlony do wsi niedaleko Sandomierza. Po wojnie mieszkał przez kilka lat w Szklarskiej Porębie, następnie w Łodzi oraz Zakopanem. Jan Sztaudynger często prowadził wykłady o teatrze lalek na kursach teatralnych w całej Polsce, takie jak „Teatr lalek i jego wpływ na literaturę polską”, a przez wiele lat redagował również branżowe czasopisma – jego teksty pojawiały się na łamach „Teatru Lalek” oraz „Balu u lal”.

Nina Siwy – nauczycielka, aktorka, konferansjerka, wielbicielka kultury, sztuki, teatru i poezji. Pracuje z młodzieżą, jest polonistką w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie. Zaangażowana w działalność edukacyjną prowadzi autorski projekt „Ze sztuką mi do twarzy” w Chorzowskim Centrum Kultury. Jest pomysłodawczynią i organizatorką Wojewódzkiego Konkursu Sztuki Słowa „Towary liryczne Agnieszki Osieckiej”. Związana z Lekkim Teatrem Przenośnym w Chorzowie, gdzie zagrała w spektaklach: „Scenariusz dla samotnych kobiet”, „Kriss”, „Mruczę, więc jestem”. Wystąpiła w spektaklu „Druga strona obrazu” Teatru Konfraternia Miłośników Zacnej Sztuki Scenicznej. Gra w Teatrze Figa w MCK, w spektaklach: „Kobietkowo”, „Zupa na zicher”, „Detoksss…” Prowadzi spotkania autorskie z poetami i pisarzami. Zajmuje się konferansjerką. Tworzy własne programy artystyczne m.in. „Taki Festiwal pamiętam…”, „Poezja duszy Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej”, „Leonard Cohen w intymnych zwierzeniach”. Jest opiekunem artystycznym comiesięcznych spotkań „Krakowskiego Salonu Poezji” w Miejskim Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej od 2017 roku.

Jakub Podgórski – aktor m.in. Teatru Nowego w Zabrzu i Teatru Śląskich w Katowicach, odtwórca roli Zdzicha w produkcji teatralnej MCK „Gita Story”.

Bilety w cenie: 8 zł
Rezerwacja biletów  tel.: 32 248 62 40 lub 512 024 062, e-mail: bilety@mckrudasl.pl
Kup bilet on-line na: www.mckrudasl.pl

Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.