Sytuacja epidemiologiczna w Śląskiem

Badania wykryły w województwie śląskim 286 osób zakażonych koronawirusem. Najwięcej zakażeń odnotowano w powiatach: żywieckim (29), kłobuckim (26), częstochowskim (46), Rudzie Śląskiej (20) i Katowicach (14).

Pojawiły się nowe ogniska zakażeń, m.in. w urzędzie miejskim w Pszowie, w którym obecnie wykryto 6 zakażonych pracowników. Przebywają oni w izolacji domowej w dobrym stanie, a 11 kolejnych urzędników jest w kwarantannie.

Wstrzymano przyjęcia na oddział neonatologiczny  Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2
w Jastrzębiu Zdroju po tym, gdy okazało się, iż 4 pielęgniarki mają pozytywny wynik SARS-CoV-2. Aktualnie cały personel jest w trakcie pobierania wymazów do badań.

6 strażników Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej przebywa w izolacji domowej z powodu zakażenia, a 6 kolejnych jest w kwarantannie.

W powiecie kłobuckim, który obecnie jest w strefie czerwonej, pojawiają się zakażenia od osób chorych, które wykryto w minionych tygodniach u pracowników jednego z większych zakładów pracy. Niestety, pojawiło się nowe ognisko w kłobuckim szpitalu, w którym służby sanitarne odnotowały już 10 zakażonych osób wśród personelu i 8 pacjentów oddziału wewnętrznego.

Również w szpitalu miejskim w Częstochowie wykryto ognisko koronawirusa, a badania na oddziale geriatrycznym ujawniły 17 zakażonych pacjentów i 8 członków personelu.    

Zakażenie pojawiło się także w klasztorze OO. Paulinów Jasna Góra w Częstochowie, w którym służby sanitarne objęły izolacją 25 chorych zakonników.

W Szczekocinach z kolei z jednym z przedsiębiorstw badania wykazały zakażenia u 5 pracowników, którzy zostali odizolowani, a pozostali pracownicy, decyzją właściciela zakładu, zostali także przebadani.

Obecnie w województwie śląskim  zabezpieczonych jest blisko 1100 łóżek w szpitalach I, II i III stopnia dla pacjentów podejrzanych oraz zakażonych koronawirusem. Na wczoraj po południu zajętych było 369 łóżek. Jeśli chodzi o ilość tzw. łóżek respiratorowych, tych jest 87, a zajętych 23. Informacje w tym zakresie znajdą Państwo w zakładce Covid – 19 na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego: https://www.katowice.uw.gov.pl/covid-19

Zabezpieczone są także miejsca w izolatorium w Ustroniu, których jest obecnie 168, a zajętych 39.  

Trwają uzgodnienia w sprawie wyznaczenie tzw. szpitala koordynującego w naszym województwie – szczegóły przedstawi w najbliższym czasie minister zdrowia na konferencji prasowej.

Śląski Urząd Wojewódzki

Informacja Prasowa
Informacja Prasowa

Opublikowany tekst jest nadesłanym do nas materiałem prasowym. Jeżeli chcesz wysłać do nas informacje o swoim projekcie, jakimś wydarzeniu lub problemie pisz na redakcja@slaskaopinia.pl.