5 na weekend: Marcin Musiał, regionalista

Szumowska nie boi się trudnych tematów, a do takich na pewno należy patriarchat jako forma kulturowej opresji. Polska reżyserka w swojej międzynarodowej produkcji sięga po metaforę sekty, nie ucieka przy tym w subtelności i niedomówienia. Obraz twardy i brutalny, ale dający jednocześnie do myślenia

reż. Małgorzata Szumowska, „Córka Boga”, 2019, Netflix

Historia walki o godność i miłości. Piękne ujęcia Senegalu i dużo mniej piękne realia życia w tym kraju. Znakomity dramat społeczny, w którym spod podszewki bezwzględnego realizmu wypełzają na wpół fantastyczne postaci.

reż. Mati Diop, „Atlantyk”, 2019, Netflix

Aż dziw bierze, że ten katowicki duet nie jest znany jeszcze w całej Polsce. Wokalistka Daria Raczek i tworzący muzykę Michał Wajdzik-Radziejowski (znany także z solowego projektu Rabbit on The Moon) opublikowali już drugi wspólny album długogrający. Tym razem do brzmień muzyki elektronicznej dorzucają więcej polskich niż angielskich słów, a utwór „Pluton” spodoba się każdemu, kto w muzyce szuka głębszego sensu.

The Party Is Over, „Pluton staje się Planetą”, 2020, platformy streamingowe

Umierając w 1989 roku, Sándor Márai był pisarzem zapomnianym. Dziś w Polsce zyskuje status „nowego klasyka”, a do rąk czytelników trafiają raz po raz nowe tłumaczenia jego książek. „Kronika niedzielna” to zbiór felietonów publikowanych kilkadziesiąt lat temu na łamach węgierskiej prasy. Zdawałoby się, że po tylu latach to muszą być już ramotki. Nic bardziej mylnego! Teksty piszącego w, zdawałoby się, dużo bardziej niespokojnych czasach Máraiego są wręcz niepokojąco aktualne. Czyżby natura ludzka w ogóle się nie zmieniła?

Sándor Márai, „Kronika niedzielna”, tłum. Irena Makarewicz, Czytelnik, 2019 Kup książkę

Myli się ten, kto myśli, że wszystko, co pisze się o pandemii, to tylko przypisy do Alberta Camusa. Napisana przed dekadą przez Philipa Rotha niewielka powieść „Nemezis” to mało znany literacki majstersztyk. Dwustustronnicowa lekcja odpowiedzialności, którą powinno się wręczać tym wszystkim, którzy nie noszą maseczek w autobusach. A przy tym piękna historia miłosna. Wzruszenie gwarantowane.

Philip Roth, „Nemezis”, tłum. Jolanta Kozak, Czytelnik, 2012

Default image
Marcin Musiał
Ślązak zaangażowany, literaturoznawca, bloger, autor projektu ustawy o śląskim języku regionalnym, współautor książki "Kiedy umrze ślōnsko godka". Mieszka w Katowicach.