Wielkie widowisko w Piekarach Śląskich

Teatr Śląski wraca po przerwie spowodowanej pandemią. Już od przyszłego tygodnia będziemy mogli zobaczyć cenione przez widzów spektakle, „On wrócił”, „Skazany na bluesa” czy „Mayday”. Rozpoczęły się właśnie próby do wspólnego projektu Teatru Śląskiego oraz Teatru Opole, spektaklu „Amator 2020” nawiązującego do filmu Krzysztofa Kieślowskiego z 1979 roku.

Sezon w Teatrze Śląskim rozpocznie również multimedialne widowisko plenerowe upamiętniające trzy powstania śląskie. W najbliższą sobotę (22.08.20r.) o godzinie 20:30 Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich stanie się zarówno naturalną scenografią, jak i bohaterem wydarzenia teatralno-muzycznego, upamiętniającego 100 rocznicę wybuchu II powstania śląskiego. Widowisko zatytułowane „Nie rzucim ziemi” to wspólny projekt Teatru Śląskiego, miasta Piekary Śląskie, Opery Śląskiej w Bytomiu i Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Multimedialny spektakl reżyseruje Robert Talarczyk, nad oprawą muzyczną czuwa raper Miuosh.

Widowisko opowiada w krótki sposób o historii Śląska i powstań, które są krwawą raną dla Ślązaków. Zależy nam na tym, żeby było to prawdziwe widowisko, pełne efektów, wspaniałej muzyki, za którą odpowiada Miuosh wraz z zaproszonymi gośćmi, Organkiem, Renatą Przemyk, Darią Ryczek. Przygotowaliśmy projekcję multimedialną, mapping pokazujący jak powstawał Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Jest to widowisko merytoryczne, sięgające do historii, a także wspomnień powstańców śląskich. – mówi dyrektor Teatru Śląskiego, Robert Talarczyk.

Nie ma lepszego miejsca na zorganizowanie widowiska upamiętniającego powstania śląskie, niż Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich, symbol usypany rękami powstańców – mówi Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich. – To jedyna tak wielka uroczystość upamiętniająca powstania i pokazująca wspaniałą śląską historię. Wciąż za mało mówi się o tych wydarzeniach, stąd pomysł na zorganizowanie widowiska – dodaje.

Wstęp na widowisko jest wolny. Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się na stronie Teatru Śląskiego.

Poniżej zdjęcia z dzisiejszej konferencji prasowej.

Obrazek domyślny
Natalia Wrocławska

Redaktorka prowadząca Śląskiej Opinii. Prowadzi podcast Szum Sporego Miasta.